| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy otrzymają mniej z podatków

Gminy otrzymają mniej z podatków

Dochody gmin z udziału w PIT w I kwartale wzrosły o 4,1 proc., ale w całym 2009 roku spadną o 14,5 proc.

ANALIZA

Dochody wykonane w I kwartale tego roku w porównaniu z I kwartałem 2008 r. z tytułu udziału w PIT były wyższe o 4,1 proc., ale - jak wynika z prognoz Ministerstwa Finansów - w całym 2009 roku do samorządów trafi z tego tytułu o 14,5 proc. mniej środków.

W tym samym okresie z CIT do gmin trafiło o prawie 9 proc. mniej środków, a w całym 2009 roku dochody mają być niższe o 27,5 proc.

Dane dotyczące dochodów w poszczególnych kwartałach przedstawia resort finansów w informacji z wykonania budżetów gmin. Znajdujemy w niej jednak dwie kolumny: dochody wykonane i dochody otrzymane. Porównując dane dotyczące obecnego roku z danymi z lat poprzednich z jednej i drugiej kolumny otrzymujemy jednak inne wyniki dochodów. Czym różnią się dochody wykonane od dochodów otrzymanych?

Jak wyjaśniło nam Ministerstwo Finansów, definicje dochodów wykonanych i dochodów otrzymanych reguluje rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. nr 115, poz. 781 z późn. zm.). W zakresie udziałów jednostek samorządowych we wpływach z PIT, otrzymanych z centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa, w kolumnie Dochody wykonane (wpływy minus zwroty) - wykazuje się przekazane do samorządów kwoty udziałów tych jednostek we wpływach z PIT, należne za okres, którego sprawozdanie dotyczy. W kolumnie Dochody otrzymane - kwoty udziałów, które wpłynęły na rachunki jednostek samorządowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK