| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > BCC: Szkoda Planu Grada

BCC: Szkoda Planu Grada

Przychody z prywatyzacji zaplanowane na rok 2009 wynoszą 12 mld zł. Na dzień 15 czerwca 2009 r. zrealizowano 1,8 mld zł, co stanowi 15%. W warunkach recesji, spowolnienia rozwoju gospodarczego, zmniejszenia tempa wzrostu PKB, zwiększenia potrzeb pożyczkowych państwa (w r. 2009 – 163 mld zł) każdy pieniądz ma podwójną wartość.

Na wczorajszym posiedzeniu Rada Ministrów miała zająć się tzw. Planem Grada. Jego realizacja miała przynieść budżetowi 36 mld zł w półtora roku i de facto miała zakończyć proces prywatyzacji w Polsce. BCC uważa ten projekt za korzystny dla gospodarki, nie tylko w kontekście kryzysu, choć teraz szczególnie. Odpowiedni punkt jednak spadł z porządku posiedzenia rządu. Szkoda. Znowu znaleźli się hamulcowi prywatyzacji, a zgłaszane pomysły odroczenia prywatyzacji dużych firm państwowych lub przeprowadzenia tzw. prywatyzacji menedżersko-pracowniczej, w proponowanym kształcie i bieżących warunkach przyniosłyby więcej szkody niż korzyści.

Skutkiem takiej postawy znów wracamy do pytania o to co i kiedy prywatyzować. W istocie natomiast problemem ministra Skarbu Państwa jest przełamanie obecnych ograniczeń procesu prywatyzacji, czyli m.in. znalezienie najlepszego sposobu, by w warunkach kryzysu (niskich cen na rynku kapitałowym), inwestorzy płacili godziwe ceny za prywatyzowane firmy, a także jak sprzedać resztki majątku firm lub małych pakietów akcji, których inwestorzy nie chcą kupować.

W tej sytuacji rząd powinien przyjąć do realizacji koncepcję ministra Grada .

Grażyna Magdziak

ekspert BCC ds. przekształceń własnościowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK