| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 70 mln zł

ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na ponad 70 mln zł

ZUS wstrzymał lub ograniczył w pierwszym półroczu 2009 r. wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę ponad 72,5 mln zł. To efekt przeprowadzonej kontroli zwolnień lekarskich.

Lekarze orzecznicy ZUS w pierwszym półroczu tego roku przeprowadzili kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W wyniku kontroli łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa wyniosła 72,5 mln zł.

- Systematyczne kontrole prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich - jak wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS - są ustawowym obowiązkiem ZUS-u. Wybór osób kontrolowanych prowadzony jest zarówno w sposób losowy, jak i na wniosek pracodawców. Płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób są uprawnieni zarówno do samodzielnej formalnej kontroli zwolnień, jak i kontroli sposobu ich wykorzystywania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrole wśród osób, którym sam wypłaca świadczenia chorobowe - informuje rzecznik.

Z informacji podanych przez ZUS wynika, że w pierwszym półroczu tego roku lekarze przeprowadzili 135 tys. badań kontrolnych, mających na celu zweryfikowanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W efekcie kontroli wypłatę zasiłku wstrzymano 15,7 tys. osób. Oznacza to, że za zdolnych do pracy uznano 11,6 proc. kontrolowanych.

Natomiast kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu objęła grupę 39 tys. osób. W 1459 przypadkach kontrolerzy zdecydowali o cofnięciu prawa do zasiłku chorobowego. Efektem było wstrzymanie wypłat na kwotę 2,2 mln zł.

ZUS korzystając z ustawowego prawa do obniżenia kwoty wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w odniesieniu do osób, którym ustał tytuł ubezpieczenia, obniżył w minionym półroczu kwoty wypłacanych świadczeń o 62,5 mln zł.

Zakład obniżył również o 25 proc. wysokość zasiłków chorobowych osób, które spóźniły się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego. Zgodnie z prawem, świadczenia były zmniejszane od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do czasu przedłożenia zwolnienia. Od stycznia do czerwca ograniczono w ten sposób zasiłki chorobowe na kwotę 4,7 mln zł.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK