| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy nie mogą opodatkować elektrowni wiatrowych w całości

Gminy nie mogą opodatkować elektrowni wiatrowych w całości

Podatkowi od nieruchomości podlegają jedynie fundament i maszt elektrowni wiatrowych.

ORZECZENIE

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną samorządowego kolegium odwoławczego, które domagało się opodatkowania siłowni wiatrowych jako całości. Sąd przypomniał, że po nowelizacji prawa budowlanego od 26 września 2005 r. do budowli zostały zaliczone m.in. części budowlane urządzeń technicznych, w tym elektrowni wiatrowych. W ocenie NSA skoro budowlą - obiektem budowlanym są części budowlane urządzenia technicznego, tj. elektrowni wiatrowej, to nie może się on składać z innych obiektów budowlanych. Zdaniem sądu dla celów podatkowych budowla nie musi stanowić całości użytkowej. Budowlą mogą być także same części budowlane urządzeń technicznych.

Dlatego podatkowi od nieruchomości podlegają jedynie części budowlane elektrowni wiatrowych jako odrębne pod względem technicznym przedmioty składające się na całość użytkową, czyli fundamenty i maszty.

W ocenie Grzegorza Flisiaka, radcy prawnego z Chadbourne & Parke LLP, który występował w sprawie jako pełnomocnik Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, wyrok jest szczególnie ważny, gdyż oznacza zmniejszenie obciążeń podatkowych spółek wiatrowych. W jego ocenie stanowisko NSA należy rozumieć w ten sposób, że podatek nie powinien być naliczany od najdroższej części elektrowni.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 202/08

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK