| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy nie mogą opodatkować elektrowni wiatrowych w całości

Gminy nie mogą opodatkować elektrowni wiatrowych w całości

Podatkowi od nieruchomości podlegają jedynie fundament i maszt elektrowni wiatrowych.

ORZECZENIE

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną samorządowego kolegium odwoławczego, które domagało się opodatkowania siłowni wiatrowych jako całości. Sąd przypomniał, że po nowelizacji prawa budowlanego od 26 września 2005 r. do budowli zostały zaliczone m.in. części budowlane urządzeń technicznych, w tym elektrowni wiatrowych. W ocenie NSA skoro budowlą - obiektem budowlanym są części budowlane urządzenia technicznego, tj. elektrowni wiatrowej, to nie może się on składać z innych obiektów budowlanych. Zdaniem sądu dla celów podatkowych budowla nie musi stanowić całości użytkowej. Budowlą mogą być także same części budowlane urządzeń technicznych.

Dlatego podatkowi od nieruchomości podlegają jedynie części budowlane elektrowni wiatrowych jako odrębne pod względem technicznym przedmioty składające się na całość użytkową, czyli fundamenty i maszty.

W ocenie Grzegorza Flisiaka, radcy prawnego z Chadbourne & Parke LLP, który występował w sprawie jako pełnomocnik Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, wyrok jest szczególnie ważny, gdyż oznacza zmniejszenie obciążeń podatkowych spółek wiatrowych. W jego ocenie stanowisko NSA należy rozumieć w ten sposób, że podatek nie powinien być naliczany od najdroższej części elektrowni.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 202/08

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK