| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie obowiązywała jedna stawka ryczałtu bez względu na wysokość przychodu

Będzie obowiązywała jedna stawka ryczałtu bez względu na wysokość przychodu

Od przyszłego roku zryczałtowany podatek od wynajmu może być płacony według jednolitej 8,5-proc. stawki.

ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2010 r. ma zostać zniesiony limit przychodów z najmu w wysokości 4 tys. euro, po przekroczeniu którego stosowana jest podwyższona 20-proc. stawka podatku zryczałtowanego. Właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5-proc. zryczałtowany podatek od całego uzyskanego przychodu.

To konsekwencja regulacji zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który wczoraj przyjął rząd.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ryczałt w wysokości 8,5 proc. przychodów płacą wyłącznie podatnicy, których przychody z najmu nie przekraczają równowartości 4 tys. euro (w 2009 roku jest to 13 510 zł). Po przekroczeniu tej kwoty, podatek od nadwyżki wzrasta do 20 proc. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem najmu, polegające na likwidacji limitu przychodów, po przekroczeniu którego wynajmujący, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem, muszą opłacać podatek według podwyższonej stawki.

Wprowadzenie tej regulacji będzie oznaczało, że w odniesieniu do wszystkich osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które zdecydują się na wynajem lokalu, będzie miała zastosowanie jedna niższa stawka ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Konieczność zmian uzasadniana jest zmniejszeniem dostępności kredytów hipotecznych i spadkiem podaży mieszkań deweloperskich. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem. Proponowane zmiany mają przyczynić się do pobudzenia rynku wynajmu lokali mieszkalnych.

Anna Misiak, doradca podatkowy MDDP ocenia, że skutkiem zmiany może być wzrost zainteresowania opodatkowaniem dochodów z najmu ryczałtem. Dla podatników rezygnacja z 20-proc. stawki przy dochodach z najmu powyżej 4 tys. euro oznacza po prostu niższy podatek.

- Po zmianie przepisów ta forma opodatkowania stanie się atrakcyjna także dla osób osiągających wysokie dochody z najmu, nawet przy dużych kosztach. Ostateczne obciążenie podatkowe u takiej osoby pozostanie na poziomie 8,5 proc. niezależnie od wysokości osiąganych z tego tytułu przychodów - mówi Anna Misiak.

Zdaniem naszej rozmówczyni w dłuższej pespektywie, przejście na ryczałt z zasad ogólnych przy zmniejszających się nakładach może okazać się dla wynajmującego korzystne. Dochody opodatkowane ryczałtem nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali, a więc nie mają wpływu na wzrost ostatecznych obciążeń podatkowych wynajmującego, jeśli osiąga on równocześnie dochody np. z umowy o pracę. Opodatkowanie ryczałtem jest prostsze i nie wiąże się z wieloma formalnościami, a ustalony w ten sposób podatek jest podatkiem ostatecznym.

- Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., a podatnik zainteresowany tą formą opodatkowania będzie miał czas do 20 stycznia na złożenie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania - wyjaśnia Anna Misiak.

Ważne!

Opodatkowanie ryczałtem jest opłacalne dla osób, których przychody z najmu nie są wysokie i nie ponoszą one dużych kosztów inwestycyjno-remontowych

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK