| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą zmiany w zamówieniach publicznych

Będą zmiany w zamówieniach publicznych

We wtorek rząd przyjął projekt zmian w Prawie zamówień publicznych. Chodzi m.in. o bardziej efektywny system środków odwoławczych, a jednocześnie sprawniejsze prowadzenie postępowań - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu.

 

Rząd chce, by prywatne podmioty przy wydawaniu unijnych środków nie musiały stosować Prawa zamówień publicznych. Będą one jedynie zobowiązane do zachowania zasad równego traktowania, uczciwej konkurencji oraz przejrzystości przy wydawaniu tych pieniędzy.

Projekt precyzuje okres zawieszenia możliwości zawarcia umowy już po wyborze najkorzystniejszej oferty. Ogranicza możliwość unieważnienia umowy jedynie do przypadków rażącego naruszenia prawa.

Projekt ma skrócić do 25 dni czas procedury odwoławczej, m.in. przez obowiązek składania odwołania w ustawowym terminie bezpośrednio do Krajowej Izby Odwoławczej w formie pisemnej lub elektronicznej. Skrócony ma być też czas na złożenie oferty - z 29 do 22 dni dla postępowań o większej wartości i z 20 do 14 dni na roboty budowlane.

Ma to doprowadzić do sytuacji, w której umowa o zamówienie publiczne o największych wartościach w przetargu nieograniczonym może zostać zawarta w 60 dni od wszczęcia postępowania - nawet gdy wykonawca skorzysta z prawa do wniesienia odwołania na wybór najkorzystniejszej oferty. 22 dni będą na złożenie oferty, ok. 14 dni na badanie i ocenę, a 25 dni na rozstrzygnięcie odwołania - podał CIR.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK