| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Okulary korekcyjne - 7 procent VAT

Okulary korekcyjne - 7 procent VAT

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że dostawa okularów korekcyjnych uznanych za wyroby medyczne jest opodatkowana 7-proc. stawką VAT. Resort obiecuje też podjęcie kroków zmierzających do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów.

Z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania okularów korekcyjnych wystąpił do Ministerstwa Finansów poseł Jan Klimek. Zgodnie z informacjami pochodzącymi z Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej większość urzędów skarbowych uzależnia stosowanie dla okularów korekcyjnych 7-proc. stawki VAT od uznania ich za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. Odmiennego zdania jest jednak Izba Skarbowa w Krakowie, według której dla celów VAT należy rozbić cenę wykonanych okularów na cenę soczewek opodatkowanych 7-proc. stawką oraz na cenę oprawek i robocizny opodatkowanych 22-proc. stawką. Tym samym kwestionuje ona uznanie całych okularów za wyrób medyczny.
Wiceminister finansów Jarosław Neneman wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację, że dostawa okularów korekcyjnych uznawanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu w Polsce podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT. Gdy okulary nie są uznane za wyrób medyczny, ich dostawa podlega podstawowej 22-proc. stawce podatku. Stawka ta ma też zastosowanie do dostawy oprawek okularowych, które nie są uznawane za wyrób medyczny, np. w przypadku gdy są one odrębnym przedmiotem sprzedaży. Resort wyjaśnia także, że tą samą stawką opodatkowane są niewymienione w załącznikach do ustawy o VAT usługi polegające na wykonaniu okularów korekcyjnych. Należy pamiętać, że zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy, niższą 7-proc. stawką VAT są opodatkowane soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ze szkła oraz soczewki okularowe z innych materiałów.
Jednocześnie wiceminister Jarosław Neneman obiecuje podjęcie działań w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów dotyczących opodatkowania dostawy okularów korekcyjnych wykonywanych w zakładach optycznych.
Marcin Musiał


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK