| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dwa razy awizowane jak doręczone

Dwa razy awizowane jak doręczone

Nie można kwestionować uznania przesyłki za doręczoną w trybie doręczenia zastępczego, poprzez późniejsze jej osobiste odebranie przez adresata od nadawcy - wynika z wyroku białostockiego WSA.

Podatnikowi 13 sierpnia określono zobowiązanie w wysokości wyższej od zadeklarowanej. Przyczyną takiego rozstrzygnięcia było zawyżenie kosztów uzyskania przychodu w spółce, poprzez dwukrotne zaksięgowanie faktury. Decyzja została wysłana podatnikowi za zwrotnym potwierdzeniem odbioru i była dwukrotnie awizowana. Odwołanie wpłynęło 11 października i zostało uznane za wniesione z uchybieniem terminowi. Skutkowało to niemożnością merytorycznego rozpatrzenia sprawy, wobec tego pozostawiono je bez rozpatrzenia.
W skardze podatnik twierdził, iż odwołanie było wniesione w terminie, a postanowienie o jego uchybieniu jest bezzasadne. Stanowisko to potwierdza fakt, że nie otrzymał powiadomienia pocztowego. Decyzję zaś odebrał osobiście 1 października, tak więc termin został zachowany. Dodatkowo zaznaczono, iż przyczyną niezłożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania był brak wiedzy o decyzji, zaś o próbach jej doręczenia dowiedział się z zaskarżonego postanowienia.
W odpowiedzi na zarzuty skargi organ podkreślał, że wystąpiła niemożność doręczenia pisma adresatowi w sposób wskazany w art. 148 i 149 Ordynacji podatkowej. Decyzję doręczono w trybie art. 150. Zdaniem organu, podatnik miał też wiedzę i możliwości składania wniosku o przywrócenie terminu.
Rozstrzygając sprawę sąd nie stwierdził naruszenia prawa przy wydawaniu decyzji. Określenie terminu do wniesienia odwołania oparto na regulacji art. 223 Ordynacji. Spełnione zostały również kryteria art. 150, a w szczególności przechowania pisma przez okres 14 dni w placówce pocztowej oraz dwukrotnego zawiadomienia adresata o tym fakcie. Skarga została więc oddalona.
Sygn. akt I SA/Bk 462/04
Michał Stuczyński


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK