| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odszkodowanie można wypłacić w ratach

Odszkodowanie można wypłacić w ratach

Świadczenie jednorazowe, jeśli jest podzielne, może byś spłacane w ratach. Na jego poczet mogą być dokonywane przedpłaty. Zawsze jednak składają się one na jedną całość. Świadczenie jest jednorazowe, jeśli jego spełnienie wymaga jednorazowego zachowania się dłużnika w odróżnieniu od świadczenia okresowego, gdzie dłużnik w ramach jednego stosunku prawnego zobowiązany jest spełnić wiele świadczeń jednorazowych - stwierdził białostocki WSA.

Podatniczka zwróciła się do urzędu skarbowego z pytaniem, czy jest zobowiązana zapłacić podatek od otrzymanego przez nią i jej małoletniego syna z firmy ubezpieczeniowej w USA odszkodowania po zmarłym mężu. Firma ta przesłała jej czek i zawiadomienie o odprawie pośmiertnej wraz z informacją, iż kolejne czeki będą wysyłane co 2 tygodnie. W odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, że otrzymane świadczenie w świetle prawa polskiego jest odpowiednikiem renty rodzinnej i podlega opodatkowaniu. Tę odpowiedź podatniczka przedstawiła bankowi, który pobierał zaliczki na podatek dochodowy, a ona wykazała przychód do opodatkowania w rozliczeniu rocznym.
16 października 2003 r. podatniczka złożyła pismo z żądaniem stwierdzenia nadpłaty i zwrotu nienależnie zapłaconego podatku. Do wniosku dołączona została korekta zeznania oraz pismo mówiące o wstrzymaniu wypłaty odszkodowania. Zdaniem podatniczki jednoznacznie wskazuje ono, iż świadczenie miało charakter odszkodowania, a nie renty rodzinnej. W konsekwencji organy błędnie zakwalifikowały świadczenie. Ten pogląd powtórzony został również w odwołaniu i skardze.
Organy podatkowe, odmawiając stwierdzenia nadpłaty, konsekwentnie twierdziły, iż świadczenie podlega opodatkowaniu. Umowy międzynarodowe stanowią, że odpowiednika świadczenia należy poszukiwać w prawie polskim. Posiadane dokumenty oraz cykliczne wpływanie pieniędzy jednoznacznie przesądzają, że jest to świadczenie noszące znamiona renty rodzinnej, a nie jednorazowej wypłaty odszkodowania.
Rozstrzygając sprawę sąd stwierdził, iż bezsporne jest, że skarżąca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obowiązek ten obejmuje wszystkie uzyskane przychody bez względu na miejsce położenia ich źródła. W rezultacie obowiązek podatkowy powstał. Sporne jest natomiast, czy przekształcił się on w zobowiązanie podatkowe.
Organy podatkowe swoje stanowisko, iż przychód nie ma charakteru odszkodowania, oparły na przekonaniu, że nie jest to jednorazowa wypłata, ale systematycznie wypłacane świadczenie. W konsekwencji za jego odpowiednik w polskim systemie prawnym została uznana renta rodzinna. W ocenie sądu teza ta nie została należycie uzasadniona. Świadczenie jednorazowe, jeśli jest podzielne, może byś spłacane w ratach. Na jego poczet mogą być dokonywane przedpłaty. Zawsze jednak składają się one na jedną całość. Świadczenie jest jednorazowe, jeśli jego spełnienie wymaga jednorazowego zachowania się dłużnika w odróżnieniu od świadczenia okresowego, w przypadku którego dłużnik w ramach jednego stosunku prawnego zobowiązany jest spełnić szereg świadczeń jednorazowych. Nie można więc wykluczyć, iż w tym przypadku poszczególne płatności miały charakter rat lub przedpłat na poczet świadczenia ostatecznego. W świetle zebranego materiału dowodowego jednoznaczna ocena charakteru otrzymanego świadczenia jest niemożliwa. Zadecydowało to o uwzględnieniu skargi.
Sygn. akt I SA/Bk 29/05 oraz I SA/Bk 30/05
Michał Stuczyński


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »