| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustanowienie podatników mocą rozporządzenia jest niezgodne z Konstytucją

Ustanowienie podatników mocą rozporządzenia jest niezgodne z Konstytucją

Minister Finansów nie może mocą rozporządzenia określać podmiotów innych niż określone w ustawie zobowiązanych do zapłaty akcyzy przy sprzedaży aut przed pierwszą rejestracją. Takie rozwiązanie legislacyjne jest niezgodne z Konstytucją – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 lipca 2009 r., SK 49/06 (Dz.U. Nr 112, poz. 935).

Konstytucja przewiduje, że nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatku następuje w drodze ustawy (art. 217 Konstytucji). Dlatego Trybunał orzekł, że przepisy:

• § 18 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie podatku akcyzowego z dnia 16 grudnia 1998 r.,

• § 18 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie podatku akcyzowego z dnia 15 grudnia 1999 r.,

• § 19 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie podatku akcyzowego z dnia 22 grudnia 2000 r.

- wydane na podstawie art. 35 ust. 4 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, są niezgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim określają kategorię podmiotów zobowiązanych do zapłaty podatku akcyzowego, gdyż określenie kategorii podatników musi nastąpić w drodze ustawowej.

Przepisy zaskarżone w sprawie utraciły już moc obowiązującą. Trybunał stwierdził jednak, że zachodzi konieczność wydania orzeczenia z uwagi na ochronę konstytucyjnych wolności i praw skarżącego. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wskazane przepisy rozporządzeń wyznaczały podmioty podatku akcyzowego inne niż określone w ustawie, czyli wkroczyły w materię ustawową. Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że orzekając o niezgodności zaskarżonych przepisów z Konstytucją, nie przesądza w ten sposób, że skarżące przedsiębiorstwo doznało rzeczywistego uszczerbku majątkowego w wyniku obciążenia obowiązkiem podatkowym z naruszeniem Konstytucji.

Wyrok Trybunału otwiera drogę do występowania o zwrot nadpłaconej akcyzy. Możliwość taką mają jednak tylko ci podatnicy, którzy wcześniej o taki zwrot się ubiegali, a którym organy podatkowe tego prawa odmówiły. Podmioty takie mogą wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie nadpłaconej akcyzy w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie wyroku TK (art. 241 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej). Wniosek składa się do organu podatkowego, który wydał decyzję w sprawie nadpłaconej akcyzy w ostatniej instancji. Wyrok TK wszedł w życie 15 lipca 2009 r.

oprac. Grzegorz Ziółkowski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »