| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowi nieprzychylni zmianom w rozliczaniu PIT

Księgowi nieprzychylni zmianom w rozliczaniu PIT

Według założeń do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pracodawca będzie miał obowiązek rozliczać PIT za pracowników. Jeśli pracownik zdecyduje się sam rozliczać z fiskusem, będzie musiał poinformować o tym swojego pracodawcę. Środowisko księgowych sceptycznie podchodzi do tego pomysłu.

"To nie jest najlepsze rozwiązanie. Podstawową wadą jest dodatkowe obciążenie księgowych pracujących w firmach. W dużych firmach bez dodatkowego zatrudnienia działy księgowości będą wyłączone z normalnej pracy przez dwa miesiące" - twierdzi Halina Kędziora, doradca podatkowy. - Kolejny mankament to rozbudowana biurokracja związana ze zgromadzeniem jeszcze większej ilości informacji o pracownikach - dodaje Halina Kędziora. 

 

Podkreśliła też, że dla podatników mających kłopoty z rozliczeniem PIT jest to wygodne rozwiązanie, jednak pracownicy muszą się liczyć z przekazaniem  pracodawcy wszystkich informacji i dokumentów dotyczących ewentualnych ulg i odliczeń.

 

Większość użytkowników forum dla księgowych nieprzychylnie odniosła się do planowanych zmian w rozliczaniu PIT.

 

"Każdy podatnik powinien rozliczać się sam. Księgowa i tak ma pełne ręce roboty, pracownicy zwlekają z rozliczaniem się do ostatniej chwili. I co ma biedna księgowa w dużej firmie zrobić, jeśli ma około setki pracowników?" - pisze ~Kika.

 

Założenia zmian w ustawie o PIT przewidują, że nowe regulacje będą dotyczyć tych podatników, którzy są zatrudnieni u jednego pracodawcy. Mają one obowiązywać przy rozliczaniu PIT za 2009 r.

 

Grzegorz Błażejczyk

Internetowy Serwis Ksiegowego

 

reklama

Źródło:

isk.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »