| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowi nieprzychylni zmianom w rozliczaniu PIT

Księgowi nieprzychylni zmianom w rozliczaniu PIT

Według założeń do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pracodawca będzie miał obowiązek rozliczać PIT za pracowników. Jeśli pracownik zdecyduje się sam rozliczać z fiskusem, będzie musiał poinformować o tym swojego pracodawcę. Środowisko księgowych sceptycznie podchodzi do tego pomysłu.

"To nie jest najlepsze rozwiązanie. Podstawową wadą jest dodatkowe obciążenie księgowych pracujących w firmach. W dużych firmach bez dodatkowego zatrudnienia działy księgowości będą wyłączone z normalnej pracy przez dwa miesiące" - twierdzi Halina Kędziora, doradca podatkowy. - Kolejny mankament to rozbudowana biurokracja związana ze zgromadzeniem jeszcze większej ilości informacji o pracownikach - dodaje Halina Kędziora. 

 

Podkreśliła też, że dla podatników mających kłopoty z rozliczeniem PIT jest to wygodne rozwiązanie, jednak pracownicy muszą się liczyć z przekazaniem  pracodawcy wszystkich informacji i dokumentów dotyczących ewentualnych ulg i odliczeń.

 

Większość użytkowników forum dla księgowych nieprzychylnie odniosła się do planowanych zmian w rozliczaniu PIT.

 

"Każdy podatnik powinien rozliczać się sam. Księgowa i tak ma pełne ręce roboty, pracownicy zwlekają z rozliczaniem się do ostatniej chwili. I co ma biedna księgowa w dużej firmie zrobić, jeśli ma około setki pracowników?" - pisze ~Kika.

 

Założenia zmian w ustawie o PIT przewidują, że nowe regulacje będą dotyczyć tych podatników, którzy są zatrudnieni u jednego pracodawcy. Mają one obowiązywać przy rozliczaniu PIT za 2009 r.

 

Grzegorz Błażejczyk

Internetowy Serwis Ksiegowego

 

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK