| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fałszywe zapisy księgowe

Fałszywe zapisy księgowe

W postępowaniu karnym dotyczącym nieprawdziwych zapisów rachunkowych organy państwa członkowskiego nie mogą w stosunku do oskarżonego powoływać się wyłącznie na dyrektywę. Dyrektywa nie może samoistnie i niezależnie od wewnętrznej ustawy państwa członkowskiego, która wprowadza w życie tę dyrektywę, być podstawą ustalenia lub zaostrzenia odpowiedzialności karnej oskarżonego - stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Przed sądami włoskimi toczą się postępowania przeciwko grupie osób podejrzanych o dokonanie nieprawdziwych zapisów rachunkowych przed 2002 r., kiedy we Włoszech weszły w życie nowe przepisy karne dotyczące tych czynów. Według sądów włoskich, konsekwencją stosowania nowych przepisów, łagodniejszych aniżeli poprzednie, byłaby niemożność ścigania karnego oskarżonych. Sądy te zwróciły się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z pytaniami, czy pierwsza dyrektywa w sprawie spółek obejmuje czyn zabroniony, polegający na nieprawdziwych zapisach rachunkowych i czy nowe przepisy włoskie są zgodne z prawem wspólnotowym.

ETS stwierdził, że kary za nieprawdziwe zapisy rachunkowe mają na celu karanie istotnych naruszeń podstawowej zasady wyrażonej w czwartej i siódmej dyrektywie w sprawie spółek, zgodnie z którą roczne sprawozdania powinny przedstawiać w sposób prawdziwy i rzetelny stan aktywów i pasywów spółki, jej sytuację finansową oraz wynik finansowy. System kar przewidziany w pierwszej dyrektywie w sprawie spółek stosuje się nie tylko przy braku publikacji zapisów rachunkowych, ale także w przypadku publikacji nieprawdziwych zapisów rachunkowych. Państwa członkowskie mają obowiązek czuwania nad tym, aby przepisy dotyczące kar były skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Jeżeli włoskie sądy doszłyby do wniosku, że nowe przepisy krajowe są niezgodne z prawem wspólnotowym, to sądy te miałyby z własnej inicjatywy obowiązek niestosowania tych kar.

Niestosowanie łagodniejszych kar mogłoby skutkować nałożeniem sankcji surowszych, które obowiązywały w czasie, gdy czyny zostały popełnione. Trybunał orzekł, że organy państwa członkowskiego nie mogą powołać wobec oskarżonych w postępowaniu karnym wyłącznie pierwszej dyrektywy w sprawie spółek, albowiem dyrektywa nie może, samoistnie i niezależnie od wewnętrznej ustawy wydanej w celu jej wykonania, być podstawą ustalenia lub zaostrzenia odpowiedzialności karnej oskarżonych (Berlusconi i in. C-387/02, C-391/02 i C-403/02).

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK