| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższy limit obrotów w VAT

Wyższy limit obrotów w VAT

Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada podniesienie limitu obrotów w VAT z 50.000 zł do 150.000 zł. Limit będzie podnoszony stopniowo osiągając górną granicę w 2011 r.

Ministerstwa Finansów opublikowało założenia do nowelizacji ustaw: o podatku od towarów i usług, o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Niniejsza nowelizacja zmierza w kierunku ujednolicenie zasad rozliczania zarówno VAT, jak i podatków dochodowych w zakresie wykorzystywania przez podatników samochodów, których konstrukcja umożliwia wykorzystywanie ich na inne cele niż związane z działalnością gospodarczą.

Ważną i korzystną dla podatników zmianą będzie podniesienie limitu obrotów w VAT z 50.000 zł do 150.000 zł. Proponuje się stopniowe podwyższanie limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z podatku od towarów i usług. Stopniowe podwyższanie limitu odbywałoby się w następujący sposób: na rok 2010 limit obrotu wyniósłby 20 000 EUR, a na rok 2011 limit ten osiągnąłby wartość docelową 30 000 EUR.

W Polsce, zgodnie z art. 287 pkt 14 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, limit rocznego obrotu uprawniającego podatników do zwolnienia z podatku od towarów i usług wynosi 10 000 EUR. Po przeliczeniu na złote limit ten wynosi 50 000 zł.

W porównaniu do innych państw członkowskich Polska ma jeden z najniższych limitów obrotu uprawniającego do możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku. W związku z tym, że istnieje możliwość podniesienia tego limitu wystąpiono o derogację w tej sprawie.

Podwyższenie limitu obrotu do 30 000 EUR, uprawniającego do zwolnienia podmiotowego, powinno ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej podatnikom osiągającym niewielkie obroty, gdyż przyczyni się w znacznym stopniu do redukcji obciążeń administracyjnych. Podatnik do momentu przekroczenia limitu obrotu nie ma obowiązku m. in. prowadzenia pełnej ewidencji, składania deklaracji dla tego podatku. W konsekwencji wpłynie to korzystnie na rozwój drobnej wytwórczości.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK