| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2010 r. zmiana zasad naliczania odsetek za zwłokę

Od 2010 r. zmiana zasad naliczania odsetek za zwłokę

Ministerstwo Finansów chce, żeby od 1 stycznia 2010 r. uległy zmianie zasady ustalania podstawowej stawki odsetek za zwłokę od zaległości. Nowe zasady spowodują, że odsetki za zwłokę będą wyższe od obecnych. Resort chce również wprowadzenia minimalnej stawki odsetek za zwłokę.

Ministerstwo Finansów planuje od 1 stycznia 2010 r. zmienić zasady ustalania podstawowej stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Zgodnie z założeniami nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowanymi przez resort finansów, stawka odsetek za zwłokę od zalełości podatkowych ma wynosić 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego powiększone o 2 punkty procentowe, ale nie mniej niż 8 proc.

 

Obecnie podstawowa stawka odsetek za zwłokę wynosi wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.

 

Sprawdź aktualną stawkę odsetek za złokę

 

Zmiana oznaczałaby de facto podwyższenie podstawowej stawki odsetek za zwłokę. Obecnie podstawowa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 10 proc. w stosunku rocznym. Gdyby ustalać ją według zasad proponowanych przez MF, stawka wynosiłaby 12 proc.

 

Zdaniem ministerstwa zmiana ma zdyscyplinować podatników do terminowego płacenia podatków. - Jednak, jak wskazuje Adam Michalczyk, doradca podatkowy, brak zapłaty podatku w terminie nie zawsze ma związek z wysokością odsetek za złokę. Czasami kłopoty podatnika z terminowym wykonaniem zobowiązań podatkowych wynikają z trudności obiektywnych - dodaje Michalczyk.

 

Grzegorz Błażejczyk

Internetowy Serwis Księgowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK