| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe świadczenie rodzinne ma zrekompensować brak ulgi

Nowe świadczenie rodzinne ma zrekompensować brak ulgi

Nowe świadczenie rodzinne z tytułu niemożności pełnego lub częściowego odliczenia ulgi prorodzinnej miałoby przysługiwać osobom, które nie odpisały jej od podatku.

Sejm pracuje nad projektem ustawy, który ma zrekompensować brak odliczania ulgi prorodzinnej osobom, które ze względu na niskie dochody odpisują tylko jej część bądź w ogóle z niej nie korzystają, ponieważ nie płacą PIT, np. rolnikom. Nowa ulga polegałaby na przyznaniu świadczenia rodzinnego w wysokości odpowiednio: nieodliczonej części ulgi albo jej pełnej kwoty.

Jak wskazuje Grażyna Nelip, doradca podatkowy w Tax-Net Księgowość Podatki Doradztwo, krąg uprawnionych świadczeniobiorców może okazać się bardzo szeroki, co rodzi pytania o gotowość rządzących do zaakceptowania takiego rozwiązania w sytuacji, kiedy forsują oni cięcia wydatków budżetowych. W pierwszej kolejności, jako świadczeniobiorców, wskazać należy na osoby, które już dziś z ulgi korzystają, jednak z racji tego, że osiągają zbyt niskie dochody, nie mogą jej odliczyć w pełnej kwocie.

Z projektu wynika jednak, że świadczenie objęłoby również rzeszę osób, które nie płacą PIT, a w konsekwencji nie mają od czego odliczyć kwoty ulgi.

- Mogą to być osoby uzyskujące przychody z działalności rolniczej (z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej), zatem z projektowanych rozwiązań skorzystaliby rolnicy - mówi Grażyna Nelip.

W ocenie naszej rozmówczyni bardziej problematyczna jest sytuacja np. osób płacących zryczałtowany podatek dochodowy. W ich przypadku można argumentować, że są one podatnikami PIT, tyle że opłacanego w zryczałtowanej formie. W konsekwencji osoby te nie miałyby prawa do nowego świadczenia.

- Taka interpretacja pozostaje zapewne w sprzeczności z intencjami projektodawców, których zamiarem jest umożliwić osobom, które dziś nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej, otrzymanie specjalnego świadczenia - uważa Grażyna Nelip.

Warto wskazać, że nowe świadczenie byłoby zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jako rodzaj świadczenia rodzinnego wypłacanego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Projektem ustawy złożonym przez Lewicę zajmuje się sejmowa komisja.

1112,04 zł kwota ulgi rodzinnej w 2009 roku

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK