| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Druki RMUA raz na kwartał

Druki RMUA raz na kwartał

Sejmowa komisja „Przyjazne Państwo” przyjęła propozycje pracodawców dotyczące uproszczenia zasad wydawania druków RMUA.

W ramach projektu zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, sejmowa komisja „Przyjazne Państwo” zaproponowała poprawki dotyczące zmniejszenia częstotliwości wydawania pracownikom druków RMUA. Zgodnie z projektem pracodawca musiałby przekazać pracownikom druk RMUA raz na kwartał, a nie jak obecnie, raz na miesiąc.

Tym samym Komisja przychyliła się do propozycji złożonej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan).

Zdaniem pracodawców z PKPP Lewiatan wprowadzenie w życie przepisu o wydawaniu druków RMUA raz na kwartał, przyczyni się do znacznych oszczędności (materiałów, środków finansowych oraz nakładów pracy) po stronie pracodawców. A wystawiony druk dłużej zachowa ważność, co będzie wygodniejsze dla pracowników, którzy muszą je przedstawiać w kontaktach z placówkami służby zdrowia.

Proponuje się również, aby wystawianie druków RMUA odbywało się drogą elektroniczną, bez dodatkowych obostrzeń, tak jak ma to miejsce w przypadku dokumentów bankowych generowanych elektronicznie, które na mocy ustawy „Prawo bankowe” funkcjonują w obrocie gospodarczym bez stosowania e-podpisu.

Pewne ułatwienia dotyczące przesyłanie druków drogą elektroniczną zostały wprowadzone już na mocy poprzedniej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w 2008 r. Wprowadzono wtedy możliwość przekazywania, za zgodą pracownika, druków RMUA w formie elektronicznej. Jednak wymagania ustawowe (np. konieczność stosowania podpisu elektronicznego) spowodowały, że możliwość ta jest rzadko wykorzystywana przez pracodawców.

Jednocześnie Konfederacja krytykuja proceder wykorzystywania druków RMUA przez służbę zdrowia do potwierdzania, czy dana osoba jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Według pracodawców druk RMUA nie jest potwierdzeniem wpłaty składek, a jedynie ich wyliczenia. Dlatego, postulują, by służba zdrowia miała w przyszłości możliwość potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie numeru PESEL.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK