| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przyszli emeryci sfinansują wypłatę bieżących świadczeń

Przyszli emeryci sfinansują wypłatę bieżących świadczeń

Rząd chce przeznaczyć 7,5 mld zł zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej na bieżące wypłaty ZUS.

Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje, że 7,5 mld zł, które są zgromadzone w Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- Środki zapisane na koncie FRD miały gwarantować bezpieczeństwo wypłat przyszłych emerytur. Tak naprawdę są to wirtualne pieniądze, które zostały zainwestowane głównie w papiery dłużne Skarbu Państwa. Jeśli teraz rząd będzie je zamienić na gotówkę i to w krótkim czasie, to ich cena może zmaleć - mówi Wojciech Nagiel, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej ZUS.

Zwraca też uwagę, że już w przeszłości FRD był ofiarą niedoborów budżetowych. Pierwotnie twórcy reformy zakładali, że od 1999 roku do Funduszu ma trafiać 1 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne. Z powodów dziury budżetowej Fundusz nie powstał do końca 2001 roku. Zaczął działać w roku 2002, ale wysokość odpisu zmniejszono do 0,1 proc. Od 2003 roku jest podwyższany o 0,05 proc. w każdym roku. Od 2008 roku wynosi 0,35 proc. Projekt ustawy budżetowej na 2010 rok zakłada, że do FRD nadal będzie trafiać tyle samo pieniędzy.

- Rząd nie może zabrać pieniędzy z FRD, bez zmiany obowiązujących przepisów. Nie będzie to specjalnie trudne, gdyż już wcześniej bywały przypadki szybkiej nowelizacji ustaw okołobudżetowych - zaznacza Wojciech Nagiel.

Zmiana przeznaczenia pieniędzy z FRD nie została jednak jeszcze zapisana w żadnym projekcie ustawy.

- W naszym resorcie nie są prowadzone żadne prace mające na celu likwidację FRD. Jednak minister finansów, pod pewnymi warunkami, bez zmiany przepisów może dysponować środkami tam zgromadzonymi - mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Profesor Marek Góra, jeden ze współtwórców reformy emerytalnej, nie potępia rządu za poszukiwanie sposobu rozwiązania problemów budżetu. Jednak, w jego ocenie, zabieranie pieniędzy przeznaczonych na przyszłe emerytury nie jest dobrym rozwiązaniem.

- Obecna sytuacja jasno pokazuje, że najwyższy czas na przemyślaną reformę finansów publicznych. Trzeba ją przeprowadzić szybko, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji - mówi prof. Marek Góra.

Na koncie FRD jest obecnie 6,4 mld zł - 4,9 mld zł w obligacjach i bonach skarbowych, 0,8 mld w lokatach i 0,7 mld w akcjach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK