| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Usługi będą opodatkowane w miejscu siedziby odbiorcy

Usługi będą opodatkowane w miejscu siedziby odbiorcy

Nowelizacja VAT, nad którą trwają obecnie prace w Sejmie, zakłada, że opodatkowanie usług odbywać się będzie tam, gdzie znajduje się firma odbiorcy tych usług.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych, w czwartek 10 września, odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian ustawy o VAT. Za przyjęciem nowelizacji opowiedzieli się wszyscy posłowie obecni na posiedzeniu.

Projektowane zmiany dostosowują niektóre przepisy ustawy o VAT do unijnych dyrektyw. Większość zmian ma obowiązywać już od 1 stycznia 2010 r.

Nowe przepisy zakładają w szczególności zmiany w opodatkowaniu usług. W myśl rządowego projektu, VAT od usług będzie opłacany w kraju, w którym siedzibę ma ich odbiorca, a nie, jak obecnie - usługodawca.

W przypadku, gdy wykonawca usługi nie będzie zarejestrowany dla potrzeb VAT w kraju, do którego sprzedaje swoje usługi, to obowiązek rozliczenia podatku będzie spoczywał na odbiorcy usług.

Nowe przepisy o miejscu opodatkowania nie będą jednak dotyczyć usług przeznaczonych na potrzeby osobiste odbiorcy lub jego personelu - w tym przypadku VAT trzeba będzie nadal płacić w kraju siedziby wykonawcy usług.

Projekt uwzględnia zmiany w zakresie opodatkowanie usług z dziedziny kultury. Zgodnie z założeniami, organizatorzy imprez kulturalnych płaciliby VAT w kraju, w którym mają swoją siedzibę. Wyjątek stanowiłyby usługi wstępu na imprezy artystyczne, sportowe czy edukacyjne - wówczas miejscem opodatkowania byłby kraj, w którym imprezy te się odbywają. Zmiany miałyby wejść w życie od 2011 r.

Inne niż obecnie będzie również miejsce opodatkowania VAT od usług restauracyjnych i cateringowych. Teraz podatek od nich trzeba płacić w miejscu siedziby usługodawcy; nowe przepisy zakładają natomiast, że usługi restauracyjne i cateringowe będą opodatkowane w miejscu ich wykonywania.

Rządowego projektu nowelizacji określa także moment powstania obowiązku podatkowego przy usługach ciągłych, czyli powtarzających się między tymi samymi partnerami handlowymi w dłuższym okresie. W momencie, gdy czas trwania usług ciągłych byłby dłuższy niż rok - obowiązek płacenia od nich VAT powstawałby z upływem roku kalendarzowego, w którym usługi przestały być świadczone.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK