| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłata skarbowa to wyłącznie dochód gminy

Opłata skarbowa to wyłącznie dochód gminy

Opłata skarbowa stanowi dochód własny budżetu gminy. Powiaty, które wykonują czynności podlegające opłacie skarbowej, nie otrzymują dochodów z tego tytułu.

Ukazała się odpowiedź na interpelację poselską (nr 10819), skierowaną do ministra finansów w sprawie opłaty pobieranej z tytułu czynności urzędowej.

Poseł Mirosława Nykiel zadała pytanie ministrowi finansów: Czy zgadza się, że jeżeli opłata skarbowa pobierana jest od czynności wykonywanych przez powiat, zasadne jest, że zgodnie z zasadą przejrzystości finansów publicznych powinna stanowić dochód budżetu powiatu?

W odpowiedzi na tak postawione pytanie Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 88, poz. 539, z późn. zm.) wpływy z opłaty skarbowej stanowią wyłącznie źródło dochodów własnych gmin.

Resort finansów wskazuje, iż opłata skarbowa pobierana jest od czynności wykonywanych także przez podmioty nie będące organami administracji publicznej, lecz wykonujące zlecone im zadania. Oznacza to, iż starostowie są jednym z wielu organów administracji publicznej, które wykonują czynności podlegające opłacie skarbowej, nie otrzymując dochodów z tego tytułu.

Wprowadzenie zmian przepisów, w świetle których wpływy z opłaty skarbowej zasilałyby budżety powiatów, zdaniem MF, stawiałoby te podmioty w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do innych organów administracji publicznej stosujących przepisy o opłacie skarbowej. Taki precedens mógłby doprowadzić do sytuacji, w której inne podmioty stosujące przepisy o opłacie skarbowej wystąpią z podobnymi roszczeniami.

Gdyby proponowane zmiany zostały wprowadzone w życie, spowodowałyby generowanie kosztów po stronie organów podatkowych związanych z poborem opłaty skarbowej oraz dystrybuowaniem wpływów z tej opłaty na rzecz beneficjentów, tj. powiatów, jak również spowodowałoby ubytek w dochodach gmin, co wymagałoby rekompensaty.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »