| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany zasad odliczania VAT

Zmiany zasad odliczania VAT

Przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów o VAT warto kupić i odliczyć podatek m.in. od większość samochodów terenowych, minivanów czy niektórych samochodów kombi o dużej ładowności. Z zakupem natomiast samochodów uznawanych za osobowe lepiej poczekać do wejścia w życie nowych regulacji - uważają eksperci.

Jak stwierdził, nadchodzące zmiany będą skutkować chwilowym wzrostem sprzedaży samochodów z kratką. Po wejściu w życie nowych przepisów ich sprzedaż praktycznie się skończy.

Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego, zupełnie inaczej mogą zachować się ci przedsiębiorcy, którzy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej chcą kupić samochód osobowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku takich samochodów przedsiębiorcy mogą odliczyć 50 proc. VAT, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Według nowych unormowań będzie możliwe odliczenie 60 proc. VAT, nie więcej niż 6 tys. zł.

W opinii Jakuba Boberskiego z Działu Podatkowego Rödl & Partner, Oddział we Wrocławiu, nowa konstrukcja przepisów dotycząca kwalifikacji samochodów, z uwagi na wieloznaczność pojęć, z pewnością powodować będzie wątpliwości co do tego, jakie samochody zakwalifikować można do ciężarowych, a jakie będą samochodami osobowymi.

– Tak więc nowa definicja, czy też sposób kwalifikacji samochodów, zasadniczo wpłynie na uznanie danych samochodów za osobowe bądź ciężarowe. Już specyfika tzw. wzoru Lisaka skutkowała dla samochodów o charakterze wybitnie ciężarowym – przykład renault kangoo – zakwalifikowaniem ich jako osobowe. Obecnie ofiarą nowych przepisów staną się przykładowo ford mondeo combi oraz ford galaxy, które w oparciu o wzór Lisaka uznane były za samochody ciężarowe, a według nowych przepisów staną się osobowymi. Podobnie sytuacja wyglądać będzie z oplem combo tur van, zafirą van, czy też skodą fabia combi premia. Nowe przepisy dotyczące samochodów nie wpłyną na kwalifikację części samochodów, takich przykładowo jak: opel agila van, czy corsa van. Samochody te były i pozostaną w dalszym ciągu samochodami ciężarowymi – uważa Jakub Boberski.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK