| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany zasad odliczania VAT

Zmiany zasad odliczania VAT

Przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów o VAT warto kupić i odliczyć podatek m.in. od większość samochodów terenowych, minivanów czy niektórych samochodów kombi o dużej ładowności. Z zakupem natomiast samochodów uznawanych za osobowe lepiej poczekać do wejścia w życie nowych regulacji - uważają eksperci.

Jak stwierdził, nadchodzące zmiany będą skutkować chwilowym wzrostem sprzedaży samochodów z kratką. Po wejściu w życie nowych przepisów ich sprzedaż praktycznie się skończy.

Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego, zupełnie inaczej mogą zachować się ci przedsiębiorcy, którzy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej chcą kupić samochód osobowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku takich samochodów przedsiębiorcy mogą odliczyć 50 proc. VAT, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Według nowych unormowań będzie możliwe odliczenie 60 proc. VAT, nie więcej niż 6 tys. zł.

W opinii Jakuba Boberskiego z Działu Podatkowego Rödl & Partner, Oddział we Wrocławiu, nowa konstrukcja przepisów dotycząca kwalifikacji samochodów, z uwagi na wieloznaczność pojęć, z pewnością powodować będzie wątpliwości co do tego, jakie samochody zakwalifikować można do ciężarowych, a jakie będą samochodami osobowymi.

– Tak więc nowa definicja, czy też sposób kwalifikacji samochodów, zasadniczo wpłynie na uznanie danych samochodów za osobowe bądź ciężarowe. Już specyfika tzw. wzoru Lisaka skutkowała dla samochodów o charakterze wybitnie ciężarowym – przykład renault kangoo – zakwalifikowaniem ich jako osobowe. Obecnie ofiarą nowych przepisów staną się przykładowo ford mondeo combi oraz ford galaxy, które w oparciu o wzór Lisaka uznane były za samochody ciężarowe, a według nowych przepisów staną się osobowymi. Podobnie sytuacja wyglądać będzie z oplem combo tur van, zafirą van, czy też skodą fabia combi premia. Nowe przepisy dotyczące samochodów nie wpłyną na kwalifikację części samochodów, takich przykładowo jak: opel agila van, czy corsa van. Samochody te były i pozostaną w dalszym ciągu samochodami ciężarowymi – uważa Jakub Boberski.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK