| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany zasad odliczania VAT

Zmiany zasad odliczania VAT

Przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów o VAT warto kupić i odliczyć podatek m.in. od większość samochodów terenowych, minivanów czy niektórych samochodów kombi o dużej ładowności. Z zakupem natomiast samochodów uznawanych za osobowe lepiej poczekać do wejścia w życie nowych regulacji - uważają eksperci.

Zdecydowanie warto poczekać na nowe przepisy w przypadku zakupu samochodów, które po 1 maja 2004 r. dawały prawo do odliczenia tylko 50 proc. VAT (nie więcej niż 5 tys. zł.). Według nowych przepisów będzie to 60 proc. podatku, nie więcej niż 6 tys. zł. Do tej kategorii należy zdecydowana większość samochodów używanych jako osobowe – wyjaśnił „GP” Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. Jak wyjaśnił, mogą zdarzyć się również przypadki, gdy samochody, w stosunku do których do tej pory istniało ograniczenie w prawie do odliczenia podatku, po wejściu w życie nowych przepisów będą dawały pełne prawo do odliczenia (niektóre samochody mające jeden rząd siedzeń).

– W odniesieniu jednak do niektórych samochodów, które według przepisów obowiązujących po 1 maja 2004 r. dawały prawo do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego przy zakupie, według nowych przepisów prawo do odliczenia podatku zostanie ograniczone do 60 proc. kwoty podatku, nie więcej niż 6 tys. zł.

Jaka była sprzedaż

Według szacunków Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w ub.r. sprzedano około 80 tys. samochodów dających prawo do pełnego odliczenia VAT, czyli z tzw. kratką. W porównaniu z wcześniejszymi latami nastąpił więc spadek, gdyż wtedy sprzedaż wynosiła około 100 tys. takich pojazdów.

Abstrahując od niezgodności takiego rozwiązania z VI Dyrektywą, oczywiście warto dokonać zakupów i odliczenia podatku od takich samochodów przed wejściem w życie nowych przepisów (przed upływem 90 dni, licząc od 1 czerwca 2005 r.). Do kategorii tej zalicza się m.in. większość samochodów terenowych, minivanów czy niektóre samochody kombi o dużej ładowności. Warto zauważyć, że zakup takich samochodów przed wejściem w życie nowych przepisów pozwoli na odliczenie całości podatku przy ich zakupie, po zmianie przepisów podatnicy nie będą jednak w świetle ustawy VAT mieli prawa do odliczenia VAT od paliwa – wyjaśnił Jerzy Martini.

Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, przedsiębiorcy, którzy planują zakup za gotówkę tzw. samochodów z kratką, powinni się pospieszyć. – Obowiązujące obecnie regulacje wciąż dają możliwość pełnego odliczenia VAT przy ich kupnie. Przepisy znowelizowanej ustawy o VAT, ograniczające tę możliwość, wejdą w życie pod koniec sierpnia bieżącego roku.

Jeszcze bardziej powinni się pospieszyć ci przedsiębiorcy, którzy auta z kratką zamierzają wziąć w leasing. Aby móc skorzystać z pełnego odliczenia, umowa leasingowa musi zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 15 czerwca bieżącego roku – podkreślił Wojciech Drzewiecki.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK