| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Samochód służbowy do celów prywatnych - nowe zasady

Samochód służbowy do celów prywatnych - nowe zasady

Ministerstwo Finansów chce rozpoznawać przychód u osób fizycznych wykorzystujących samochody służbowe do celów prywatnych i opodatkować go. Związek Rzemiosła Polskiego wskazał na niedoskonałości planowanych zmian.

Ministerstwo proponuje, aby przychód osoby fizycznej wykorzystującej samochód służbowy do celów prywatnych odpowiadał miesięcznie 0,5 proc. wartości początkowej albo ceny nabycia samochodu (jeżeli wartość ta nie jest ustalana) lub 0,5 proc. wartości rynkowej samochodu (w przypadku umowy użyczenia, najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze) z dnia zawarcia umowy.


W sytuacji wykorzystywania samochodu firmowego przez część miesiąca przychód powinien być liczony w odpowiedniej proporcji w zależności od długości wykorzystywania samochodu za każdy dzień wykorzystywania samochodu, jako iloczyn 1/30 i odpowiednio kwoty obliczonej zgodnie z wyżej przedstawionym wyliczeniem.


Pracodawca prowadziłby dodatkową ewidencję (np. załącznik do ewidencji środków trwałych), w której codziennie zapisywałby informację o wykorzystywaniu, bądź niewykorzystywaniu samochodu do celów prywatnych. Jak twierdzi resort finansów rozwiązanie to ma na celu zidentyfikowanie osób fizycznych wykorzystujących samochody firmowe do celów prywatnych, które z tego tytułu osiągają przychód z tzw. nieodpłatnych świadczeń.


W niektórych przypadkach powstawałby przychodów po stronie udostępniającego samochód tj. po stronie pracodawcy.

 

Księgowi nieprzychylni zmianom w rozliczaniu PIT>>


Związek Rzemiosła Polskiego ocenił projektowane zmiany w tym zakresie. Stwierdził, że sama idea jasnego uregulowania zasad korzystania z samochodów służbowych jest słuszna, gdyż obecnie praktyka organów podatkowych nie jest jednolita. Jednocześnie ZRP wskazał na mankamenty proponowanych rozwiązań prawnych. Zdaniem Związku wysokość stawki procentowej służącej do ustalania przychodu jest za wysoka. W przypadku pracownika jest to miesięcznie 0,5 proc. wartości początkowej samochodu, co oznacza, że w skali roku ustali mu się przychód równy 6 proc. wartości nowego samochodu. Rzemieślnicy zwrócili uwagę, że przy ustalania podstawy przychodu nie jest brany pod uwagę stopień zużycia auta.


W opinii Związku nie najlepszym rozwiązaniem jest konieczność codziennego dokonywania zapisów w ewidencji środków trwałych (w załączniku do tej ewidencji). Spowoduje to prawdopodobnie nadmierną biurokrację u pracodawców.

 

Pracodawcy nie chcą wypełniać PIT za pracownika>>


Rzemieślnicy nie są jedyna grupą sceptycznie podchodzącą do planowanej nowelizacji PIT, która oprócz opisanych zmian zakłada m.in. obowiązek pracodawców rozliczania PIT pracowników z urzędu. Ten ostatni pomysł Ministerstwa Finansów skrytykowali pracodawcy oraz księgowe.


Nowe przepisy mają wejść w życie już 2010 r.

 

Grzegorz Błażejczyk

Internetowy Serwis Księgowego

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK