| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tusk: Uprościć życie podatnikom

Tusk: Uprościć życie podatnikom

Posłowie 25 września przyjęli rządową ustawę ułatwiającą rozliczanie PIT, przerzucającą ten obowiązek z pracowników na pracodawców.

Przegłosowana przez posłów nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacji podatkowej ma znaczenie dla sporej grupy społeczeństwa, z jej rozwiązań skorzysta blisko 5 mln obywateli, którzy zobowiązani są co roku do składania rocznych zeznań podatkowych informujących o ich dochodach.

Nowe prawo wejdzie w życie od 2011 r. i będzie miało zastosowanie wobec dochodów osiągniętych w 2010 r. W związku z tym pracownik w 2011 nie będzie musiał wypełniać PIT, by rozliczyć dochody za rok 2010, zrobi to za niego pracodawca.

- To jest pierwszy krok upraszczania życia obywateli, ale na dużą skalę - podkreślił premier Donald Tusk, po przyjęciu nowelizacji przez rząd.

Sejm: od 2011 r. pracodawcy będą rozliczać PIT za swoich pracowników

Nowelizacja ustawy zakłada, że każdy pracodawca będzie musiał obliczyć podatek pracowników, wypełnić deklarację i wysłać ją do urzędu skarbowego. Przepisy przewidują, że w rozliczeniu uwzględnione będą ulgi podatkowe oraz wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na organizacją pożytku publicznego.

Z przyjętych rozwiązań będą mogły skorzystać osoby, które są zatrudnione u jednego pracodawcy. Pracownik, który zechce rozliczyć się sam, będzie musiał do 15 stycznia zawiadomić o tym pracodawcę.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK