| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Student nie zapłaci podatku od zapomogi

Student nie zapłaci podatku od zapomogi

Stypendia i zapomogi dla studentów stanowiące pomoc materialną przyznawaną zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym są w całości zwolnione z PIT.

Studenci otrzymujący pomoc materialną z budżetu państwa, samorządu lub środków własnych uczelni nie muszą z tego tytułu rozliczać się z fiskusem. Grażyna Nelip, doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Tax-Net, wyjaśnia, że ustawa o PIT w art. 21 ust. 1 pkt 40 (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwalnia z podatku m.in. świadczenia pomocy materialnej dla studentów pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych uczelni - przyznane na podstawie prawa o szkolnictwie wyższym.

Głównym źródłem finansowania pomocy materialnej dla studentów jest budżet państwa. Uczelnie otrzymują na ten cel odrębnie na każdy rok podatkowy dotację, której podziału dokonuje rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego. Zgodnie z ustawą z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365) student może ubiegać się o pomoc materialną ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa w formie: stypendium socjalnego, stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych, stypendium za wyniki w nauce lub sporcie, stypendium ministra za osiągnięcia w nauce, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe, stypendium na wyżywienie, stypendium mieszkaniowego oraz zapomogi.

- Tego rodzaju świadczenia są w całości zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych niezależnie od ich wartości - mówi Grażyna Nelip.

Studenci mają prawo ubiegania się o pomoc materialną niezależnie od formy studiów oraz wieku.

- Zatem świadczenia te są wolne od podatku dochodowego bez względu na tryb studiów (stacjonarny czy zaoczny), jak również bez względu na to, czy uczelnia jest prywatna, czy też państwowa - podkreśla Grażyna Nelip.

W takim samym zakresie ze zwolnienia korzystają świadczenia pomocy materialnej ze środków własnych uczelni oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego przyznane na podstawie przepisów prawa o szkolnictwie wyższym. Warto podkreślić, że Sejm uchwalił 25 września nowelizację tej ustawy, w której uregulowana została podstawa prawna przyznawania pomocy materialnej studentom przez samorządy. Dzięki temu będą one objęte pełnym zwolnieniem z podatku. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Ważne

Szczegółowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów ustalany jest przez rektora w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »