| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wysokie opodatkowanie pracy źle wpływa na rynek

Wysokie opodatkowanie pracy źle wpływa na rynek

Wysokie koszty pracy, określane mianem „klina podatkowego”, w opinii wielu ekonomistów i samych pracodawców mogą zaburzać równowagę między popytem na pracę a podażą pracy.

Koszty zatrudnienia ponoszone przez pracodawcę są zdecydowanie wyższe od zarobków, jakie otrzymuje pracownik. Oprócz wysokości wynagrodzenia przedsiębiorca musi uwzględniać także tzw. pozapłacowe koszty pracy.

 

Jednym z najważniejszych wydatków ponoszonych przez przedsiębiorstwa są właśnie koszty pracy. Definicja Głównego Urzędu Statystycznego określa je jako „koszty ponoszone przez pracodawcę na rzecz pozyskania, wykorzystania, utrzymania i doskonalenia zasobów pracy”.

 

Wśród całkowitych wydatków, jakie ponosi pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę, jedynie 60 proc. stanowi wynagrodzenie netto. Pozostała część to pozapłacowe koszty pracy - czyli podatki, składki odprowadzane na ubezpieczenia społeczne i do budżetu państwa. Według terminologii GUS, a także Międzynarodowej Organizacji Pracy, w ich skład wchodzą także wydatki ponoszone na kształcenie, przekwalifikowanie i bezpieczeństwo kadr.

 

Pomimo, że płaca jest najważniejszym elementem kosztów pracy, to jednak pozapłacowe obciążenia na pracę mają bardzo duży wpływ na ich wysokość i strukturę. Pośrednio oddziałują także na rynek pracy. Duży klina podatkowego, zdaniem wielu specjalistów rynku pracy oraz pracodawców niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Obciążenia z tytułu zatrudnienia są również jednym z głównych czynników kształtujących szarą strefę.

 

Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników potwierdzają fakt, że głównym powodem nielegalnego zatrudnienia jest chęć uniknięcia kosztów związanych ze zbyt wysokimi podatkami i ubezpieczeniami społecznymi. 

 

Co należy rozumieć pod pojęciem pozapłacowe koszty pracy? Jaką część wydatków stanowią one w całkowitych kosztach pracy? Ile pracodawca musi wyłożyć z własnej kieszeni? Dlaczego opodatkowanie pracy ma tak istotny wpływ na rynek pracy oraz funkcjonowanie szarej strefy? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule Ile kosztuje zatrudnienie pracownika? -pozapłacowe koszty pracy w Polsce” w portalu rynekpracy.pl.

oprac. Adam Kuchta

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK