| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsetki od spóźnionej renty są opodatkowane

Odsetki od spóźnionej renty są opodatkowane

Podatnik, który otrzymał oprocentowanie od wypłaconego po terminie odszkodowania, musi je opodatkować.

Na gruncie prawa cywilnego osoba, która doznała szkody w następstwie czynu niedozwolonego, może domagać się odszkodowania lub renty. Najczęściej przypadki takie dotyczą sytuacji, w których dochodzi do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia.

Ustawodawca zwolnił większość odszkodowań oraz zadośćuczynień z podatku dochodowego. Poszkodowany nie zapłaci PIT m.in. od odszkodowania otrzymanego na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości w nich ustalonej. Zwolnienie obejmuje też odszkodowania w postaci renty otrzymanej na podstawie prawa cywilnego m.in. w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Przepisy przewidują jednak szereg przypadków, gdy podatnik musi opodatkować odszkodowanie. Okazuje się, że prawo do zwolnienia nie przysługuje w przypadku odsetek od nieterminowo wypłaconych odszkodowań czy rent. Takie stanowisko potwierdził w jednym z najnowszych wyroków Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok NSA z 26 sierpnia 2009 r., sygn. akt II FSK 588/08, niepublikowany).

Sąd zauważył, że przepisy dotyczące zwolnień muszą być interpretowane ściśle. Ustawodawca przy zwolnieniu posłużył się jedynie pojęciem odszkodowanie bez użycia słowa odsetki.

Marek Gadacz, doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers, zgadza się ze stanowiskiem NSA. W tym przypadku odsetki mają charakter odszkodowawczy, ale z tytułu utraconych korzyści. Mają one wyrównać osobie, która je otrzymuje, straty z tytułu tego, że ktoś się spóźnił z wypłatą świadczenia. Jak podkreśla Marek Gadacz, w praktyce odsetki rekompensują brak zysku, który poszkodowany uzyskałby, gdyby ulokował odszkodowanie wypłacone w terminie, np. w banku. Odsetki są oderwane od odszkodowania i mają charakter utraconych korzyści i jako takie nie mogą podlegać zwolnieniu. W ocenie eksperta sytuacji nie zmienia to, że obecnie zwolnieniu podlegają zadośćuczynienia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK