| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa wersja zmian w ordynacji podatkowej

Nowa wersja zmian w ordynacji podatkowej

Ministerstwo Finansów wycofało się z propozycji zmian w Ordynacji Podatkowej, zmierzających do likwidacji uprawnień podatników, jakim jest prawo do zwrotu podatku niesłusznie zapłaconego.

Przedsiębiorcy z zadowoleniem przyjęli nową wersję projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa, w którym usunięto niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany do art. 72 Ordynacji podatkowej, czyli do definicji nadpłaty.

W opinii ekspertów z PKPP Lewiatan poprzednie propozycje ograniczały możliwość skutecznego dochodzenia nadpłaty w przypadku podatków pośrednich. Zmiany zmierzały do wprowadzenia uregulowań, które wyłączałyby możliwość uzyskania nadpłaty w sytuacji, gdy podatnik, który zapłacił nienależny podatek przeniósł jego ekonomiczny ciężar na nabywców.

Lewiatan wskazywał już wcześniej, że przedmiotowa regulacja mogłaby umożliwić jakiekolwiek władzy, która pojawi się w przyszłości, stworzenie mechanizmu pobierania podatków bez właściwej podstawy prawnej. Zaproponowane wcześniej zmiany mogłyby doprowadzić do likwidacji jednego z oczywistych i podstawowych uprawnień podatników, jakim jest prawo do zwrotu podatku niesłusznie zapłaconego.

W projekcie nadal znajdują się pozytywne propozycje zmian w ogólnym prawie podatkowym jak np.:

- umożliwienie występowania o zwrot nadpłaty VAT wspólnikom spółki cywilnej,

- zmiana terminu przekazywania przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy zapewniają, że nadal będą brali czynny udział w konsultacjach społecznych przedstawionych założeń, stwierdzają bowiem, że projekt zawiera jeszcze inne propozycje zmian, które są niekorzystne dla podatników, lub które wymagają doprecyzowania.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK