| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy zapłacą podatek od dofinansowania na naukę

Firmy zapłacą podatek od dofinansowania na naukę

Przedsiębiorcy odczują niekorzystne dla nich zmiany podatkowe w dziedzinie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników. Nie będą już bowiem mogli korzystać ze zwolnienia w tym zakresie.

W myśl ustawy o systemie oświaty pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:

• pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, określone w odrębnych przepisach,

• młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację w sprawie uwarunkowań podatkowych, otrzymywanego przez pracodawców zwrotu kosztów kształcenia pracowników młodocianych (sygn. IPPB1/415-457/09-2/EC). Interpretacja potwierdza, że w stanie prawnym obowiązującym do 31 stycznia 2009 r. dofinansowanie kosztów kształcenia  stanowiło przychód wolny od podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z ustawą o systemie oświaty była to dotacja celowa, dofinansowana z budżetu państwa, a te na podstawie art. 21 ust.1 pkt.129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są zwolnione od podatku.

Ze względu na zmianę art. 70b ust. 8 ustawy o systemie oświaty, od 1 lutego bieżącego roku dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników finansowane jest ze środków Funduszu Pracy. Zatem od tego momentu nie może już korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. 

Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego zmiana ta praktycznie będzie miała wpływ na sytuację podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy, gdyż w poprzednim stanie prawnym dofinansowanie nie skutkowało koniecznością zapłacenia podatku, obecnie niestety tak. Natomiast podatnicy opłacający podatek na zasadach ogólnych, wprawdzie przychód z tytułu dofinansowania rozpoznawali jako zwolniony od podatku, ale mieli obowiązek w tej samej wysokości korygować koszty uzyskania przychodów.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/ZRP

reklama

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »