| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Garaż jest objęty 7-proc. VAT

Garaż jest objęty 7-proc. VAT

Transakcja sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym, które stanowi integralną część lokalu, jest opodatkowana 7-proc. VAT.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wybudowała budynek wraz z podziemnym parkingiem. Część wydzielonych mieszkań sprzedawana była łącznie z prawem do korzystania z miejsca parkingowego. Prawo to jest integralnie związane z prawem własności lokalu.

W związku z niejedno- litą praktyką opodatkowania sprzedaży lokali wraz z garażami stosowaną przez firmy budowlane wystąpiła o interpretację indywidualną.

Zdaniem podatnika cała sprzedaż powinna być opodatkowana jedną 7-proc. stawką VAT właściwą dla lokali mieszkalnych z tego powodu, że miejsca parkingowe stanowią prawo związane z mieszkaniem.

Sporna stawka

W ocenie organu podatkowego sprzedaż ta obejmuje dwie odrębne czynności, z których każda podlega opodatkowaniu inną stawką. Sprzedaż lokalu objęta jest podatkiem w wysokości 7 proc., zaś sprzedaż miejsca na parkingu, jako usługa podlega podatkowi w wysokości 22 proc. W ocenie organów podatkowych do jednej skonsolidowanej czynności można stosować różne stawki.

Spółka, nie zgadzając się z tym stanowiskiem, wniosła skargę na interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. W ocenie podatnika prawo do miejsca na parkingu powinno być traktowane jako element dostawy związanej ze sprzedażą lokalu i opodatkowane jednolitą 7-proc. stawką. Sąd uznał, że skarga jest zasadna. Podkreślił, że tego typu sprzedaż rodzi określone trudności zarówno na gruncie cywilistyki, jak i prawa podatkowego. W obecnych czasach miejsce na parkingu powinno być uznane, podobnie jak piwnica czy suterena, za część składową lokalu.

Integralna część lokalu

Ustawa o VAT określa stawkę 7-proc. dla obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Parking nie może być uznany za lokal użytkowy i opodatkowany wyższą stawką. Sąd zgodził się z opinią spółki, że transakcja ta powinna być opodatkowana w całości niższą, 7-proc. stawką. Parking jest obecnie integralną częścią lokalu, także stawka powinna być jednolita.

Sygn. akt I SA/Ol 452/09

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK