| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsunięcie zmian dotyczących zaliczek da 2 mld zł budżetowi 2010 r.

Odsunięcie zmian dotyczących zaliczek da 2 mld zł budżetowi 2010 r.

Rząd chce w ekspresowym tempie przeprowadzić nowelizację ustawy o CIT i PIT, która przesunie wejście w życie korzystnych dla przedsiębiorców zmian we wpłacaniu zaliczek podatkowych. Projekt, który właśnie trafił do Sejmu, ma zapewnić przyszłorocznemu budżetowi 2 mld zł.

Rząd chce odsunąć do 2012 roku wejście w życie zmian, które - zgodnie z uchwaloną w ubiegłym roku nowelizacją - miałyby zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. Chodzi o zasady wpłacania przez przedsiębiorców zaliczek podatkowych za ostatni miesiąc (lub kwartał) roku.

Zgodnie z obecnymi przepisami ostatnia, grudniowa (lub za ostatni kwartał, w przypadku rozliczenia kwartalnego) zaliczka za rok podatkowy jest wpłacana przez podatników do 20 grudnia razem z zaliczką listopadową (za III kwartał). Jej wysokość jest równa zaliczce listopadowej (lub zaliczce za trzeci kwartał). Oznacza to, że w grudniu firmy płacą zaliczkę w podwójnej wysokości.

Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja ustaw o PIT i CIT wprowadziła zasadę, że zaliczka za grudzień będzie odprowadzana w styczniu. Rozwiązanie takie zaproponowała komisja "Przyjazne Państwo". Argumentowała m.in., że obecne regulacje powodują, iż w grudniu przedsiębiorcy kredytują fiskusa. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w 2010 r.

Rząd chce odsunąć je jednak do 2012 r. W uzasadnieniu projektu, który właśnie trafił do Sejmu czytamy, że zmiana "ma na celu odroczenie negatywnego wpływu wprowadzonych zmian na finanse publiczne, których pogarszający się stan jest z kolei związany ze światowym kryzysem gospodarczym". Zdaniem rządu szczególne okoliczności uzasadniają wprowadzenie zmian.

W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że nowela powinna być ogłoszona w Dzienniku Ustaw najpóźniej 30 listopada 2009 r. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, zmiany w podatkach muszą mieć odpowiednio długi okres vacatio legis, pozwalający podatnikom na dostosowanie się do nich.

"Taki termin ogłoszenia ustawy pozwoli także na uwzględnienie skutków finansowych proponowanych zmian w ustawie budżetowej na rok 2010.(...) Wejście w życie zmian zaproponowanych w ustawie spowoduje, iż w 2010 r. nie wystąpi szacowany na 2 mld zł ubytek dochodów budżetowych, wynikający ze stosowania zmienionych zasad opłacania zaliczek za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. Zgodnie z obecną propozycją rozwiązanie to będzie miało wpływ na dochody budżetowe dopiero w 2012 r." - argumentują autorzy projektu.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich propozycja jest niekorzystna dla przedsiębiorców z punktu widzenia zachowania przez nich płynności finansowej. Rząd nie podziela tego poglądu, tłumacząc, że nowe zasady wpłacania zaliczek jeszcze nie obowiązują, a obecnie podatnicy uiszczają zaliczki według reguł funkcjonujących od samego początku obowiązywania przepisów podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK