| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracodawcy nie wypłacili w tym roku 100 mln zł pensji

Pracodawcy nie wypłacili w tym roku 100 mln zł pensji

Prawie dwukrotnie, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła liczba pracowników, którym pracodawcy nie wypłacają w terminie wynagrodzenia.

Z danych przedstawionych przez Państwową Inspekcję Pracy wynika, że od początku tego roku 63,9 tys. pracowników nie otrzymało pensji lub firmy opóźniały się z ich wypłatą. Zaległości pracodawców z tego tytułu wynoszą 100 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2008 roku wynosiły 64,7 mln zł.

- Rzeczywista liczba takich osób, które nie otrzymują pensji, może być jeszcze większa. Dane, które posiada PIP, dotyczą tylko przypadków zgłoszonych do inspekcji i tych odkrytych w trakcie przeprowadzanych kontroli - mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Dodaje, że wielu pracodawców zawiera teraz porozumienia z pracownikami o ograniczaniu wypłacanych im wynagrodzeń lub wypłaty ich w późniejszym terminie, ale część z nich w ogóle o tym nie informuje zatrudnionych osób.

Tadeusz Zając, główny inspektor pracy, wskazuje też, że częściej niż w ubiegłym roku naruszane były przepisy prawa pracy związane ze świadczeniami przysługującymi za pracę i regulującymi kwestie rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W ciągu trzech kwartałów tego roku inspektorzy PIP nałożyli na pracodawców 4,7 tys. mandatów o średniej wysokości 1,9 tys. zł oraz skierowali do sądów 1,1 tys. wniosków o ukaranie pracodawcy.

Pracownik, który nie otrzymuje pensji, może wnieść skargę do inspektora pracy. Może on nakazać pracodawcy wypłatę wynagrodzenia, a nakaz ten podlega natychmiastowemu wykonaniu, lub wszcząć postępowanie w sprawie popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Ponadto pracownik może złożyć do sądu pracy pozew o wypłatę pensji wraz z odsetkami z powodu opóźnienia. Brak wypłaconego wynagrodzenia daje też pracownikowi prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK