| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienia podatkowe dyskryminujące swobodne świadczenie usług

Zwolnienia podatkowe dyskryminujące swobodne świadczenie usług

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie hiszpańskich przepisów dotyczących opodatkowania wygranych z loterii i gier losowych.

Obowiązujące w dniu złożenia skargi przez Komisję Europejską hiszpańskie przepisy podatkowe, przewidywały zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym wygranych z loterii i gier losowych organizowanych przez pewne podmioty publiczne i jednostki mające siedzibę w Hiszpanii i wykonujące działalność o charakterze socjalnym lub dobroczynnym w celach niezarobkowych. Zwolnieniem tym nie były objęte wygrane z loterii i gier losowych organizowanych przez podmioty z innych państw członkowskich. Komisja Europejska uznała, że zwolnienie to ma charakter dyskryminacyjny.

Rozstrzygając sprawę Europejski Trybunał Sprawiedliwości przypomniał, że zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa, organizacja mająca siedzibę w jednym państwie członkowskim, która spełnia warunki nałożone przez inne państwo członkowskie dla przyznania udogodnienia podatkowego, znajduje się w sytuacji porównywalnej do sytuacji organizacji uznanych za organizacje pożytku publicznego mających siedzibę w tym ostatnim państwie członkowskim.

ETS potwierdził, iż w rozpatrywanej sprawie, podmioty publiczne i jednostki wykonujące działalność o charakterze socjalnym lub dobroczynnym w celach niezarobkowych mające siedzibę w innym państwie członkowskim niż Hiszpania i realizujące te same cele, co podmioty i jednostki objęte zwolnieniem, znajdują się w sytuacji podobnej do tych ostatnich. Zwolnienie podatkowe przewidziane w hiszpańskich przepisach, prowadzi do korzystniejszego traktowania wygranych wypłacanych przez podmioty i jednostki wskazane w tym przepisie. Tym samym stanowi ograniczenie dyskryminujące swobodne świadczenie usług przez podmioty publiczne i jednostki wykonujące działalność o charakterze socjalnym lub dobroczynnym w celach niezarobkowych mające siedzibę w innym państwie członkowskim niż Hiszpania.

Trybunał uznał, że zróżnicowanie opodatkowania, takie jak w przepisach hiszpańskich będących przedmiotem postępowania, nie znajduje uzasadnienia nadrzędnymi względami ochrony interesu publicznego, jakimi są ochrona porządku publicznego i ochrona interesów konsumentów.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 6 października 2009 r. w sprawie Komisja przeciwko Hiszpanii. Dotyczyła ona obowiązującego w Hiszpanii zwolnienia podatkowego wygranych z loterii i gier losowych.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK