| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Publikowanie interpretacji podatkowych

Publikowanie interpretacji podatkowych

Choć zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej wiążące interpretacje prawa podatkowego powinny być publikowane na stronach internetowych izb skarbowych, to umieszczane są na stronie Ministerstwa Finansów. Co gorsza - wbrew obowiązkowi - nie wszystkie.

O tym, że organy podatkowe nie wywiązują się należycie z obowiązku publikacji interpretacji prawa podatkowego, już informowaliśmy. Od tego czasu nic się nie zmieniło. Praktyka taka sama, choć przepis co do zasady po nowelizacji bez zmian. Tak jak poprzednio, zgodnie z art. 14b par. 7 Ordynacji podatkowej ostateczne postanowienia oraz decyzje dotyczące interpretacji mają być zamieszczane na stronie internetowej właściwej odpowiednio izby skarbowej lub celnej.

Na początku 2004 r. organy podatkowe stopniowo zaprzestały publikacji na stronach internetowych własnych izb skarbowych. Wyjaśnienia przesyłały i nadal przesyłają do specjalnej bazy zamieszczonej na stronie internetowej MF. Na tym jednak nie koniec. Z literalnego brzmienia przepisu wynika, że publikowane mają być wszystkie ostateczne postanowienia i decyzje. Wszystkie jednak do bazy nie trafiają. W I kwartale br. wydano blisko 10 tys. interpretacji. W bazie zaś w kategorii postanowienia w sprawie wiążących interpretacji na dzień 6 maja br. można było znaleźć ich 656. Dlaczego różnica jest tak drastyczna? O powód tak małej liczby postanowień w bazie zapytaliśmy MF.

Jak poinformowano nas w biurze prasowym, powód tak małej ilości opublikowanych postanowień jest prosty. Po usunięciu danych osobowych problem się powtarza, a zatem nie ma sensu, żeby kilkadziesiąt identycznych wyjaśnień wieszać na stronie. Ma to być pomoc dla podatników i trzeba było znaleźć praktyczne rozwiązanie.

Może jest ono praktyczne, a nawet celowe, ale nie jest zgodne z prawem. Abstrahując od tego, że wyjaśnienia może i są podobne, ale na pewno nie identyczne, należało zmienić prawo, a nie praktykę. I kto jak kto, ale MF na straży tego prawa powinno stać.

A problem można rozwiązać praktycznie i zgodnie z prawem, tak jak to zrobiła Izba Skarbowa w Gdańsku, która wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Wyjaśnienia przesyła i do bazy MF i dodatkowo umieszcza wszystkie prawomocne postanowienia na własnej stronie internetowej.


Postanowienia w liczbach

Od stycznia do końca marca 2005 r. urzędy skarbowe wydały 9949 postanowień.


• Na dzień 6 maja 2005 r. w Systemie Informacji Podatkowej opublikowano 656 postanowień.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK