| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska zaskarżyła przepisy dotyczące podatku wyjściowego

Komisja Europejska zaskarżyła przepisy dotyczące podatku wyjściowego

W październiku 2009 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o zaskarżeniu do ETS obowiązujących w Portugalii i Hiszpanii przepisów o podatku wyjściowym. Komisja uznała, że mają one charakter dyskryminacyjny.

Zgodnie z obowiązującymi w Hiszpanii przepisami, w przypadku gdy spółka przenosi swoją rezydencję podatkową do innego państwa członkowskiego albo przestaje prowadzić działalność na terenie Hiszpanii w ramach stałego zakładu, musi wskazać w deklaracji podatkowej niezrealizowane zyski. Podobnie przepisy obowiązujące w Portugalii przewidują, iż w przypadku zmiany miejsca rzeczywistego zarządu spółki i przeniesienie go do innego państwa członkowskiego albo zaprzestanie działalności w Portugalii w ramach stałego zakładu, spółka jest zobowiązana do zadeklarowania niezrealizowanych zysków do opodatkowania. Przepisy podatkowe obowiązujące w obu krajach nie przewidują obowiązku deklarowania niezrealizowanych zysków w innych sytuacjach.

Komisja Europejska uznała, iż wskazane zasady mogą zniechęcać spółki do zmiany miejsca prowadzenia działalności w ramach Unii Europejskiej. Stanowią swoistą karę nakładaną na spółki, które korzystają z gwarantowanej w Traktacie swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Ponieważ rządy Hiszpanii i Portugalii nie podjęły działań zmierzających do zmiany wskazanych przepisów, Komisja Europejska zdecydowała się na ich zaskarżenie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK