| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska zażądała zmiany dotyczących zwrotu podatku VAT

Komisja Europejska zażądała zmiany dotyczących zwrotu podatku VAT

Komisja Europejska zwróciła się do węgierskiego rządu z żądaniem zmiany obowiązujących na Węgrzech przepisów dotyczących zwrotu podatku VAT. Komisja uznała, że Węgry nieprawidłowo implementowały postanowienia Dyrektywy 112 VAT w tym zakresie.

Obowiązujące przepisy węgierskiej ustawy o podatku VAT przewidują prawo podatnika do odliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w kolejnym okresie rozliczeniowym lub prawo żądania zwrotu nadwyżki. Jednak w przypadku zwrotu nadwyżki bezpośrednio na rachunek bankowy podatnika, jest on możliwy jedynie w przypadku gdy kontrahent podatnika zapłacił podatek VAT wynikający z faktury dokumentującej zakup.

Komisja Europejska wskazała, iż państwa członkowskie mają prawo wprowadzać w przepisach krajowych warunki zwrotu nadwyżki podatku naliczonego. Jednak warunki te muszą być zgodne z ogólnymi zasadami systemu podatku VAT, w tym z zasadą neutralności tego podatku. Warunki zwrotu nadwyżki podatku przewidziane w krajowej ustawie nie mogą w szczególności utrudniać uzyskania zwrotu podatku, w sposób, który może stanowić zagrożenie dla finansowej płynności firmy.

W przypadku przepisów węgierskich, wymóg zapłaty podatku VAT przewidziany jest wyłącznie w odniesieniu do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym. Tymczasem obowiązek zapłaty podatku należnego w momencie złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy powstaje co do zasady niezależnie od tego czy podatnik otrzymał zapłatę za towar lub usługę od swojego kontrahenta. Takie ukształtowanie praw i obowiązków podatnika VAT w przepisach węgierskich prowadzi do zachwiania zasady neutralności tego podatku.

Komisja Europejska zażądała od rządu węgierskiego zmiany przepisów. W przypadku braku reakcji władz Węgier, Komisja Europejska może zaskarżyć wskazane przepisy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »