| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska zażądała zmiany dotyczących zwrotu podatku VAT

Komisja Europejska zażądała zmiany dotyczących zwrotu podatku VAT

Komisja Europejska zwróciła się do węgierskiego rządu z żądaniem zmiany obowiązujących na Węgrzech przepisów dotyczących zwrotu podatku VAT. Komisja uznała, że Węgry nieprawidłowo implementowały postanowienia Dyrektywy 112 VAT w tym zakresie.

Obowiązujące przepisy węgierskiej ustawy o podatku VAT przewidują prawo podatnika do odliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w kolejnym okresie rozliczeniowym lub prawo żądania zwrotu nadwyżki. Jednak w przypadku zwrotu nadwyżki bezpośrednio na rachunek bankowy podatnika, jest on możliwy jedynie w przypadku gdy kontrahent podatnika zapłacił podatek VAT wynikający z faktury dokumentującej zakup.

Komisja Europejska wskazała, iż państwa członkowskie mają prawo wprowadzać w przepisach krajowych warunki zwrotu nadwyżki podatku naliczonego. Jednak warunki te muszą być zgodne z ogólnymi zasadami systemu podatku VAT, w tym z zasadą neutralności tego podatku. Warunki zwrotu nadwyżki podatku przewidziane w krajowej ustawie nie mogą w szczególności utrudniać uzyskania zwrotu podatku, w sposób, który może stanowić zagrożenie dla finansowej płynności firmy.

W przypadku przepisów węgierskich, wymóg zapłaty podatku VAT przewidziany jest wyłącznie w odniesieniu do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym. Tymczasem obowiązek zapłaty podatku należnego w momencie złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy powstaje co do zasady niezależnie od tego czy podatnik otrzymał zapłatę za towar lub usługę od swojego kontrahenta. Takie ukształtowanie praw i obowiązków podatnika VAT w przepisach węgierskich prowadzi do zachwiania zasady neutralności tego podatku.

Komisja Europejska zażądała od rządu węgierskiego zmiany przepisów. W przypadku braku reakcji władz Węgier, Komisja Europejska może zaskarżyć wskazane przepisy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK