| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Interpretacja niejasnych przepisów na korzyść podatnika

Interpretacja niejasnych przepisów na korzyść podatnika

Czy doczekamy się przypisów wprowadzających zasadę rozstrzygania na korzyść podatnika niejasnych przepisów podatkowych?

Komisja „Przyjazne Państwo” prowadzi prace nad nowelizacją Ordynacji podatkowej. Zmiany mają dotyczyć m.in. wprowadzenia do prawa podatkowego zasad: rozstrzygania wątpliwości pojawiających się przy interpretacji niejasnych przepisów na korzyść podatnika oraz rozstrzygania na jego korzyść wątpliwości w stanie faktycznym.

Według pracodawców, wprowadzenie proponowanych zasad pozwoli przywrócić równowagę w prawie podatkowym i usunie z niego wiele niejasnych przepisów. - Zmuszą one ustawodawcę do kształtowania prawa podatkowego w taki sposób, który jasno określi obowiązki podatnika, gdyż w przeciwnym razie nie zostaną zapewnione odpowiedniej wysokości wpływy do budżetu - mówi ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Adam Ambrozik.

Dotychczasowe praktyki w zakresie interpretacji przepisów podatkowych łamią konstytucyjne zasady tworzenia prawa podatkowego faktycznie przesuwając uprawnienia do nakładania na obywatela obciążeń z ustawodawcy na ograny administracji. - Niedopuszczalna jest sytuacja, w której wskutek niejasnych przepisów podatnik obciążany jest dodatkowymi obowiązkami, których ustawodawca nie przewidział, a które wynikają z wykładni dokonywanej przez organ podatkowy - mówi Adam Ambrozik.

Zdaniem pracodawców z KPP, zmiana odnosząca się do rozstrzygania wątpliwości faktycznych jest dla podatników regulacją obronną, na wypadek gdyby postępowanie nie doprowadziło do pełnego wyjaśnienia sprawy. Dodatkowo, zmobilizuje ona organy podatkowe do rzetelnego prowadzenia postępowania, co powinno przełożyć się na jakość jego efektów.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK