| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Należności dla nauczycieli pracujących za granicą

Należności dla nauczycieli pracujących za granicą

Dnia 20 października 2009 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 24 września 2009 r. w sprawie zakresu i warunków przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą (Dz. U. Nr 164, poz. 1307).

Rozporządzenie określa zakres i warunki przyznawania świadczeń nauczycielom skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą w celu kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, jak też wspomagania nauki różnych przedmiotów w języku polskim wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą.


Ryczałt i zasiłek adaptacyjny


Nauczycielom tym przysługuje ryczałt w wysokości 250 proc. dodatku zagranicznego bazowego dla państwa, do którego nauczyciel został skierowany lub delegowany, obliczonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej. Ryczałt przeznaczony jest na pokrycie m.in. kosztów utrzymania i zakwaterowania. Wypłacany jest co miesiąc z góry do 10. dnia każdego miesiąca.

Ponadto nauczycielom przysługuje jednorazowy zasiłek adaptacyjny w wysokości jednego miesięcznego ryczałtu.


Zwrot kosztów podróży i nie tylko


Prócz ryczałtu i zasiłku adaptacyjnego nauczyciele będą otrzymywać zwrot kosztów podróży lub zorganizowania przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia za granicą i z powrotem, raz w ciągu roku szkolnego.

Poza tym będą im zwracane koszty ubezpieczenia od nagłych zachorowań i szczepień, a w szczególnych przypadkach koszty przewozu dodatkowego bagażu oraz opłaty wizowe.

Nauczycielom przysługuje również dieta dojazdowa w wysokości stanowiącej równowartość diety określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Dariusz Tarczyński

Internetowy Serwis Księgowego Sfery Budżetowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK