| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Należności dla nauczycieli pracujących za granicą

Należności dla nauczycieli pracujących za granicą

Dnia 20 października 2009 r. wchodzi w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 24 września 2009 r. w sprawie zakresu i warunków przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą (Dz. U. Nr 164, poz. 1307).

Rozporządzenie określa zakres i warunki przyznawania świadczeń nauczycielom skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą w celu kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, jak też wspomagania nauki różnych przedmiotów w języku polskim wśród Polonii i Polaków mieszkających za granicą.


Ryczałt i zasiłek adaptacyjny


Nauczycielom tym przysługuje ryczałt w wysokości 250 proc. dodatku zagranicznego bazowego dla państwa, do którego nauczyciel został skierowany lub delegowany, obliczonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej. Ryczałt przeznaczony jest na pokrycie m.in. kosztów utrzymania i zakwaterowania. Wypłacany jest co miesiąc z góry do 10. dnia każdego miesiąca.

Ponadto nauczycielom przysługuje jednorazowy zasiłek adaptacyjny w wysokości jednego miesięcznego ryczałtu.


Zwrot kosztów podróży i nie tylko


Prócz ryczałtu i zasiłku adaptacyjnego nauczyciele będą otrzymywać zwrot kosztów podróży lub zorganizowania przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia za granicą i z powrotem, raz w ciągu roku szkolnego.

Poza tym będą im zwracane koszty ubezpieczenia od nagłych zachorowań i szczepień, a w szczególnych przypadkach koszty przewozu dodatkowego bagażu oraz opłaty wizowe.

Nauczycielom przysługuje również dieta dojazdowa w wysokości stanowiącej równowartość diety określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Dariusz Tarczyński

Internetowy Serwis Księgowego Sfery Budżetowej

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

iskb.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK