| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Poszerzyła się lista umów o wymianie informacji podatkowej

Poszerzyła się lista umów o wymianie informacji podatkowej

Zwiększyła się liczba umów podatkowych, na podstawie, których możliwa jest wymiana informacji podatkowej pomiędzy administracjami podatkowymi. Jest to realizacja wspieranego przez OECD inicjatywy zwiększenia transparentności finansowej.

W październiku 2009 r. podpisane zostały kolejne umowy na podstawie, których możliwa jest wymiana informacji podatkowej. Stronami tych umów są głównie państwa zakwalifikowane na tzw. szarą listę OECD lub niedawno z niej wykreślone. Na liście tej znalazły się te jurysdykcje, które wprawdzie zobowiązały się do współpracy w celu zwiększenia transparentności finansowej, jednak nie wprowadziły w wystarczającym stopniu standardy dotyczące wymiany informacji podatkowej.

Ponieważ kwalifikacja na szarą listę od kwietnia 2010 roku może wiązać się z nałożeniem sankcji na te jurysdykcje, które nie wywiązują się z międzynarodowych zobowiązań dotyczących zapewnienia efektywnej wymiany informacji podatkowej, rozpoczęły one intensywne negocjacje w sprawie umów o wymianie informacji podatkowej. Na podstawie takich umów, możliwe jest przekazanie informacji, gromadzonych również przez instytucje finansowe, do administracji podatkowej państwa, które jest drugą stroną umowy. Umowy o wymianie informacji podatkowej w większości przypadków nie przewidują możliwości automatycznego przekazywania informacji. Informacje te przekazywane są dopiero na podstawie umotywowanego wniosku.

W październiku 2009 r. umowy tego typu zostały zawarte pomiędzy:

- Guernsey i Australią - 07.10.2009;

- Bermudami i Francją - 08.10.2009;

- Lichtensteinem i Irlandią - 13.10.2009;

- Kajmanami i Francją - 14.10.2009;

- Gibraltarem i Portugalią - 14.10.2009;

- Singapurem i Bahrajnem - 14.10.2009;

- Bermudami i Meksykiem - 15.10.2009.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »