| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > OECD: zmiany dotyczące zasad przypisywania dochodów stałemu zakładowi

OECD: zmiany dotyczące zasad przypisywania dochodów stałemu zakładowi

OECD prowadzi intensywne działania zmierzające do zmiany zasad dotyczących cen transferowych, określonych w Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Zagadnieniom tym poświęcona była m.in. konferencja Organizacji, która odbyła się pod koniec września 2009 roku w Paryżu.

Tematem odbywającej się w Paryżu, konferencji państw należących do OECD były wyzwania związane z cenami transferowymi w obliczu kryzysu finansowego. Ponad 700 ekspertów podatkowych, którzy reprezentowali 80 rządów, międzynarodowych organizacji i przedstawicieli firm doradczych, spotkało się, aby omówić planowane przez OECD zmiany Modelowej Konwencji OECD, w tym zmiany dotyczące metody przypisywania dochodów osiągniętych przez przedsiębiorstwo do stałego zakładu prowadzonego w innym kraju niż państwo siedziby.

Zdaniem przedstawiciela Taxwaysgroup, Krzysztofa Kubali, który był jednym z uczestników paryskiej konferencji, opublikowane w 2008 roku w raporcie OECD propozycje dotyczące zmiany redakcji art.7 Modelowej Konwencji, nie stanowią optymalnego zabezpieczenia podmiotów prowadzących działalność transgraniczną przed podwójnym opodatkowaniem ich dochodów osiąganych w państwie siedziby i w kraju, w którym prowadzą działalność w formie stałego zakładu. Ze względu na kontrowersje związane ze zmianą tego artykułu oraz krytyczne uwagi zgłaszane podczas publicznych konsultacji, OECD nie wyklucza prowadzenia zmian do pierwotnie przedstawionych propozycji.

Raport OECD został opublikowany w lipcu 2008 roku.

Zobacz: Raport OECD w wersji angielskiej na stronie Organizacji

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK