| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus musi zmienić procedury

Fiskus musi zmienić procedury

Komisja Europejska ostrzega polskie urzędy: jeśli zwrot VAT dla podmiotów zagranicznych nie będzie dokonywany za dwa miesiące w ciągu pół roku, sprawą zajmie się Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Polska ma dwa miesiące na zmianę procedur administracyjnych, dotyczących zwrotu VAT cudzoziemcom. Podatnik ma prawo wystąpić o zwrot VAT do organów podatkowych państwa członkowskiego, w którym został obciążony tym podatkiem. Zwrot musi nastąpić w ciągu sześciu miesięcy. Problem w tym, że polskie organy podatkowe zwrotu dokonują po dwóch, a nawet czterech latach. Komisja Europejska nie zgadza się na takie traktowanie podatników i nakazuje natychmiastową zmianę procedur.

Przepisy są dobre...

Krajowe przepisy prawidłowo implementują przepisy wspólnotowe, wskazując, że zwrot VAT powinien być dokonany w terminie sześciu miesięcy. Jednak - jak wskazuje Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & McKenzie - przepisy rozporządzenia zawierają furtkę, pozwalającą wydłużyć termin zwrotu do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego.

- Możliwość przedłużenia zwrotu powstaje, jeśli zasadność zwrotu podatku wymaga dodatkowego sprawdzenia - argumentuje Jerzy Martini.

Dodaje, że przepis ten, który powinien być wykorzystywany w szczególnych przypadkach, jest powszechnie nadużywany i w praktyce termin zwrotu jest przedłużany również w sytuacjach standardowych, co stanowi naruszenie przepisów dyrektywy.

Jerzy Martini wymienia, że drugą z niezgodności przepisów krajowych z prawem UE jest pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia w przypadku, gdy wniosek nie spełnia wymogów określonych przepisami, a podatnik w terminie siedmiu dni nie usunie tych wad.

...ale zła jest praktyka...

Po wezwaniu Komisji Europejskiej polskie władze skarbowe powinny zmienić procedury, tak aby zwroty VAT dla zagranicznych przedsiębiorców były przyznawane w ciągu sześciu miesięcy od złożenia wniosku. Na ten aspekt zwraca uwagę Maciej Jaworowski, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers biuro w Krakowie, który stwierdza, że do tej pory walka z przedłużaniem terminu zwrotu podatku była prowadzona przez samych podatników i polegała głównie na żądaniu od urzędu odsetek za zwłokę.

- Działania Komisji są uzasadnione - ocenia Maciej Jaworowski.

...którą trzeba zmienić

Wydanie tzw. uzasadnionej opinii przez KE stanowi wyraźne ostrzeżenie i pokazuje, że nagminne naruszanie sześciomiesięcznego terminu na zwrot VAT dla podmiotów zagranicznych nie będzie przez Komisję akceptowane. Kamil Lewandowski, doradca podatkowy w Ernst & Young, ma nadzieję, że ten sygnał ze strony KE oraz wymuszona przez prawo wspólnotowe zmiana przepisów od stycznia 2010 r. poprawi sytuację zagranicznych podatników w zakresie zwrotu VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK