| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Paczki pocztowe zostaną sprawdzone przez celników

Paczki pocztowe zostaną sprawdzone przez celników

Celnik przeprowadzi rewizje, ustali wartość towarów znajdujących się w przesyłce pocztowej, a następnie dokona adnotacji o przeprowadzeniu rewizji.

Minister finansów w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw łączności określił sposób wykonywania kontroli przesyłek w obrocie pocztowym, uwzględniając konieczność zapewnienia możliwości sprawowania kontroli oraz sprawne wykonywanie działalności przez operatorów. Procedury te zostały zawarte w projekcie rozporządzenia ministra finansów z 27 października 2009 r.

Określono w nim czynniki oddziałujące na sposób prowadzenia kontroli, które będą stanowić o sposobie kontroli konkretnej przesyłki pocztowej, różniącym się w zależności od tego, czy przesyłki są wprowadzane na obszar celny Wspólnoty Europejskiej bądź wyprowadzane z tego obszaru, czy są przemieszczane pomiędzy terytorium kraju a pozostałą częścią obszaru celnego UE, czy też przemieszczane są na terytorium kraju i zawierają wyroby akcyzowe.

Wobec przesyłek wprowadzanych i wyprowadzanych z obszaru celnego Wspólnoty kontrola wykonywana będzie na zasadach ogólnych przewidzianych przepisami prawa celnego. W przypadku przemieszczania przesyłek pomiędzy terytorium kraju a pozostałą częścią obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej kontrola wykonywana będzie w celu ustalenia, czy nie zostały naruszone przepisy dotyczące zakazów lub ograniczeń pozataryfowych. W przypadku przesyłek przemieszczanych w kraju i zawierających wyroby akcyzowe kontrola wykonywana będzie w celu ustalenia, czy nie zostały naruszone przepisy stosowane do wyrobów akcyzowych.

Projekt rozporządzenia MF określa też sposób typowania do rewizji, poprzez wykorzystanie analizy ryzyka lub wyników kontroli z użyciem urządzeń technicznych lub psów służbowych. Umożliwi to wykonywanie efektywnej kontroli przy minimalizacji negatywnego jej wpływu na całość działań podejmowanych przez operatora w ramach jego usług. W toku rewizji organ Służby Celnej ustali ilość i rodzaj znajdujących się w przesyłce towarów oraz będzie mógł ustalić ich wartość. Przepisy nakładają na funkcjonariusza celnego przeprowadzającego rewizję przesyłki obowiązek dokonania stosownej adnotacji na przesyłce i przystawienia pieczęci Polska-Cło. W ten sposób chronione będą interesy operatora, który nie posiada uprawnień do kontroli przesyłek.

Ważne

Kontrole przesyłek wykonuje organ Służby Celnej w obecności pracownika operatora pocztowego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK