| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ETS: Wyrok w sprawie opodatkowania VAT usług prawniczych

ETS: Wyrok w sprawie opodatkowania VAT usług prawniczych

Europejski Trybunał Sprawiedliwości 29 października 2009 r. wydał wyrok w sprawie Komisja Europejska przeciwko Finlandii C 246/08. Sprawa ta dotyczyła opodatkowania podatkiem VAT usług prawnych świadczonych przez państwowe biura pomocy prawnej.

Postępowanie przed ETS dotyczy skargi złożonej przez Komisję Europejską, w sprawie przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem VAT usług prawniczych. Przewidywały one odmienne traktowanie ze względu na opodatkowanie podatkiem VAT w zależności od tego czy świadczone były przez prywatnych radców czy też przez państwowe biura pomocy prawnej. Obowiązujące w Finlandii w dniu złożenia skargi przepisy dotyczące podatku VAT przewidywały, że nie opodatkowuje się podatkiem VAT usług pomocy prawnej wówczas, gdy są one świadczone przez państwowe biura w ramach postępowania sądowego w zamian za częściowe wynagrodzenie ze strony beneficjenta pomocy.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, iż Komisja Europejska nie przedstawiła dowodów, które mogłyby wykazać, że sporne usługi stanowią taką działalność gospodarczą. W szczególności, o ile Komisja twierdzi w skardze, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy częściową zapłatą uiszczana przez beneficjentów usług pomocy prawnej a usługami świadczonymi przez państwowe biura, to jednak nie przedstawiła ona na poparcie tego twierdzenia żadnej szczególnej argumentacji i nie przedstawiła żadnego dowodu, który mógłby wykazać istnienie takiego bezpośredniego związku, tym bardziej, ze przy ustalaniu takiego wkładu, bierze się pod uwagę wysokość dochodów i majątku beneficjenta. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem w ramach postępowania w sprawie uchybienia na mocy art. 226 WE ciężar dowodu zaistnienia zarzucanego uchybienia spoczywa na Komisji.

Ponieważ brak jest po stronie biur państwowych działalności gospodarczej. nie ma konieczności rozpatrywania w drugiej kolejności argumentacji Komisji dotyczącej, po pierwsze tego, czy biura te wykonują działalność jako organy władzy publicznej w rozumieniu akapitu pierwszego tego przepisu, oraz, po drugie tego, czy brak opodatkowania tej działalności podatkiem VAT prowadzi w każdym wypadku do znaczącego zakłócenia konkurencji w rozumieniu akapitu drugiego tego przepisu.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę w tej sprawie.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK