| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > OECD: Lichtenstein wykreślony z szarej listy

OECD: Lichtenstein wykreślony z szarej listy

W listopadzie 2009 roku OECD podjęła decyzję o wykreśleniu Lichtensteinu z tzw. szarej listy. Zdaniem Organizacji, Lichtenstein podjął działania, które potwierdzają gotowość tego państwa do wprowadzania standardów gwarantujących transparentność finansową.

Skreślenie Lichtensteinu z szarej listy przez OECD, oznacza iż w ocenie Organizacji państwo to wprowadza rozwiązania, które w zadawalającym stopniu gwarantują efektywną wymianę informacji podatkowej. Jednoczesne Wpisanie tego państwa na białą listę oznacza, że Lichtenstein uniknie w 2010 roku sankcji zapowiadanych tak przez Stany Zjednoczone jak i niektóre państwa europejskie. Sankcje te skierowane mają być przeciwko jurysdykcjom, które nie wprowadzają standardów dotyczących wymiany informacji podatkowej.

OECD uznała, że o gotowości do przestrzegania przez Lichtenstein standardów dotyczących wymiany informacji podatkowej, świadczy m.in. podpisanie w ostatnich miesiącach przez ten kraj umów, które będą w przyszłości podstawą prawną takiej wymiany. Dodatkowo Lichtenstein prowadzi z Unią Europejską negocjacje w sprawie podpisania umowy o zwalczaniu oszust podatkowych.

Wraz ze skreśleniem Lichtensteinu z szarej listy zbiegło się z opublikowaniem przez władze tego kraju listy działań jakie podjęte zostaną przez nie w ciągu następnych miesięcy. Działania te zmierzać będą do implementacji założeń planowanej reformy podatkowej, negocjacje umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, reformę prawa handlowego oraz stworzenie prawnych podstaw dla wzrostu sektora usług finansowych.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK