| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa nowelizująca PIT może trafić do kosza

Ustawa nowelizująca PIT może trafić do kosza

Rządowa ustawa zmieniająca zasady rozliczeń PIT może trafić do kosza. Nowelizacja zakłada obowiązek rozliczania pracowników przez pracodawców. Sejmowa komisja i eksperci zgadzają się z Senatem, który odrzucił ustawę.

Rafał Iniewski, przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan, przypomina, że Lewiatan proponował poprawki polegające na pozostawieniu obecnego systemu rozliczenia pracownika na jego wniosek, jednak z możliwością uwzględnienia w PIT-40 także podstawowych ulg. Niestety i ta forma złagodzenia skutków nowelizacji dla przedsiębiorców nie znalazła zrozumienia wśród posłów.

- Wierzymy, że tym razem politycy wykażą się zrozumieniem dla sytuacji, w jakiej znajdują się pracodawcy, w szczególności 1 mln małych przedsiębiorców zatrudniających pracowników - mówi Rafał Iniewski.

Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, podkreśla, że KPP jest pomysłodawcą propozycji przeniesienia obowiązku dokonania rocznego zeznania podatkowego na urzędy skarbowe.

- Rozwiązanie to jest z sukcesem stosowane w wielu krajach europejskich - mówi Adam Ambrozik.

Zdaniem Grzegorza Ogórka, eksperta podatkowego w PricewaterhouseCoopers, rozwiązanie to mogłoby rzeczywiście ułatwić i usprawnić rozliczanie się podatników z fiskusem, bez jednoczesnego obciążania dodatkowymi kosztami i obowiązkami przedsiębiorców.

Zmiany w PIT za 2010 r.

Jeśli jednak Sejm odrzuci uchwałę Senatu, to jak wyjaśnia Joanna Subzda, doradca podatkowy, partner w BSJP Tax, zeznanie roczne za rok 2010 będzie składane przez płatnika, który także potrąci i wpłaci roczny PIT. Pracodawca nie będzie sporządzał rocznego obliczenia podatku za pracownika, który w roku podatkowym otrzymał inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej lub gdy zamierza w zeznaniu podatkowym uwzględnić inne koszty i odliczenia niż te, które może uwzględnić płatnik, albo gdy podatnik opodatkuje swoje dochody na preferencyjnych zasadach dotyczących małżonków lub osób samotnie wychowujących dzieci.

- W takim przypadku podatnik zobowiązany będzie do poinformowania płatnika w formie pisemnego oświadczenia o okolicznościach zwalniających go ze złożenia rocznego obliczenia podatku - mówi Joanna Subzda.

Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP, zwraca uwagę, że nawet jeżeli Sejm odrzuci stanowisko Senatu, to ustawa jest pozbawiona jej podstawowej wady, tj. obowiązku zastosowania nowego rozwiązania do rozliczeń za 2009 rok. W przypadku odrzucenia stanowiska Senatu ustawa ma dostatecznie długie vacatio legis, aby spokojnie zastanowić się, co jest naprawdę korzystne dla podatników i pracodawców.

- Mogą to być dalsze ułatwienia w składaniu PIT przez internet, wprowadzenie opcji rozliczenia podatku przez urząd skarbowy na wniosek podatnika albo uproszczenie rozliczeń dla osób z jednym źródłem dochodów i rozliczanie ich podatku przez urząd skarbowy - wylicza Anna Misiak.

Możliwe, że głosowanie senackiej uchwały w sprawie zmian w rozliczeniach PIT odbędzie się na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu.

PIT-40 to formularz, na którym pracodawca dokonuje rocznego rozliczenia za pracownika

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK