| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF chce wyższych odsetek od zaległości podatkowych

MF chce wyższych odsetek od zaległości podatkowych

Ministerstwo Finansów opublikowało założenia zmian w Ordynacji podatkowej. Wynika z nich, że zmienią się zasady naliczania odsetek od zaległości podatkowych. Podatnicy zapłacą za długi podatkowe więcej niż obecnie.

Ministerstwo Finansów opublikowało założenia zmian w Ordynacji podatkowej. Wynika z nich, że stawka odsetek od zaległości podatkowych ma wynosić 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego powiększone o 2 punkty procentowe, ale nie mniej niż 8 proc. 

 

Obecnie podstawowa stawka odsetek za zwłokę wynosi wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.

 

Sprawdź aktualną stawkę odsetek za złokę

 

Zmiana oznaczałaby podwyższenie podstawowej stawki odsetek. Obecnie podstawowa stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 10 proc. w stosunku rocznym. Gdyby ustalać ją według zasad proponowanych przez MF, stawka wynosiłaby 12 proc.

 

Zdaniem ministerstwa zmiana ma zdyscyplinować podatników do terminowego płacenia podatków. Podwyższenie stawki zwiększy skłonność podatników do regulowania w pierwszej kolejności należności publicznoprawnych.

 

Wprowadzenie minimalnej stawki odsetek od zaległości według MF ma zapewnić bezpieczeństwo finansów publicznych oraz zagwarantować dyscyplinujący (sankcyjny) charakter odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.

 

 

Grzegorz Błażejczyk

Internetowy Serwis Księgowego

reklama

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »