REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent chce zwolnienia bonów z podatku

REKLAMA

Zwolnienia z opodatkowania bonów towarowych przekazywanych pracownikom w ramach świadczeń socjalnych chce Lech Kaczyński. Prezydencki projekt w tej sprawie trafił do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Zmienia on jedną z ustaw z tzw. rządowego pakietu antykryzysowego. Prezydent podpisał również nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym.

Prezydencki minister Andrzej Duda tłumaczył, że Lech Kaczyński zdecydował się podjąć tę inicjatywę ustawodawczą, gdyż trafiły do niego liczne protesty, zwłaszcza ze strony środowisk małych przedsiębiorców, którzy jednoznacznie wskazywali, że brak zwolnień z podatków bonów dawanych pracownikom, uderza w ich działalność. Obecnie, zgodnie z pakietem antykryzysowym, w ramach świadczeń z zakładowego funduszu tylko te przekazywane w gotówce są zwolnione z opodatkowania.

Autopromocja

Duda podkreślał, że projekt przygotowany przez prezydenta zakłada zwolnienie z opodatkowania nie tylko bonów, ale również na przykład karnetów na basen, biletów na mecz piłkarski, czy koncertów finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Duda - jak mówił - liczy, że parlament przychylnie spojrzy na projekt. Podkreślił, że jest to 43. inicjatywa ustawodawcza prezydenta od początku kadencji.

Z kolei inny prezydencki minister Paweł Wypych poinformował, że prezydent zwróci się do marszałka Sejmu i klubów parlamentarnych o nadanie temu projektowi szybkiej ścieżki legislacyjnej. "Dla nas marzeniem jest determinacja dotycząca ustawy hazardowej" - powiedział Wypych i podkreślił, że firmy bardzo często przekazywały bony pracownikom w okresie przedświątecznym, dlatego ważne jest by uchwalić tę ustawę tak, by umożliwić skorzystanie ze zwolnienia w opodatkowaniu jeszcze w tym roku.

Podczas konferencji Duda poinformował również, że prezydent podpisał nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Jak mówił, Lech Kaczyński zdecydował się na bardzo szybkie podpisanie tej ustawy, ponieważ wprowadza ona nowe możliwości uzyskiwania stypendiów przez studentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister tłumaczył, że pomoc socjalno-bytową na rzecz studentów będą mogły świadczyć jednostki samorządu terytorialnego; ustawa wprowadza również rozwiązanie, że stypendia naukowe zarówno dla studentów, jak i doktorantów będą mogły być ustanawiane przez osoby prywatne czy podmioty gospodarcze.

Podczas czwartkowej konferencji ministrowie przedstawili statystyki dotyczące aktywności legislacyjnej prezydenta od początku kadencji.

Duda podkreślił, że jak dotąd Lech Kaczyński podpisał 804 ustawy, a w sumie spłynęło do niego z Sejmu 838 ustaw. Spośród nich prezydent zawetował 18. "To oznacza, że dwa procent ustaw zostało przez pana prezydenta ponownie skierowanych do Sejmu, czyli zawetowanych" - zaznaczył.

Minister Wypych ocenił, że rząd nie może tłumaczyć, że nie realizuje swojego programu wyborczego, dlatego że boi się, iż prezydent "coś zawetuje".

"Wszystkie ważne i dobre dla Polaków ustawy mają oczywiście pewność podpisu prezydenta" - zaznaczył Wypych. Mówił, że Aleksander Kwaśniewski podczas swojej drugiej kadencji prezydenckiej podpisał 1123 ustawy, zawetował 24. "Myślę, że procentowo jest dokładanie tak samo" - powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że spośród 18 wet Lecha Kaczyńskiego 12 zostało podtrzymanych w Sejmie. "Nie może być tak, że rząd, politycy Platformy z obawy przed ewentualnymi konsekwencjami społecznymi podejmowania różnych decyzji będą zachowywali się w ten sposób: już nic nie robimy, bo i tak nam prezydent zawetuje" - mówił Wypych.

Jak powiedział, Lech Kaczyński jest gotów do rozmowy na szereg ważnych tematów, jak np. reformy finansów publicznych i systemu emerytalnego czy kwestie związane ze służbą zdrowia.

"Jeżeli mówimy o pewnych zaniechaniach, to bardzo bym prosił, abyśmy mieli możliwość poznania projektów rządowych i wtedy będziemy o nich dyskutować" - mówił Wypych.

"Jeśli w ciągu trzech dni mamy trzy różne pomysły na reformę emerytalną, minister (finansów Jacek-PAP) Rostowski mówi o elastycznym czasie pracy, minister (Michał-PAP) Boni mówi o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat, minister (pracy Jolanta-PAP) Fedak mówi o tym, by nie podnosić wieku emerytalnego, to ja rozumiem, że nie ma spójności w tym, co rząd proponuje w zakresie systemu emerytalnego" - tłumaczył Wypych.

Dlatego - jak podkreślił - twierdzenia rządu, że nie będzie zmian w systemie emerytalnym, "bo pan prezydent się nie zgodzi" są "nieuczciwe".

"Jeśli będą gotowe projekty, propozycje rozwiązań, które będą korzystne dla sytuacji finansów publicznych, wtedy prezydent Lech Kaczyński jest gotowy do rozmowy z rządem" - zadeklarował minister Wypych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA