| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Hiszpania podpisała Konwencję o wzajemnej pomocy w sprawach podatkowych

Hiszpania podpisała Konwencję o wzajemnej pomocy w sprawach podatkowych

Hiszpania podpisała w listopadzie 2009 roku Konwencję o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych. Tym samym liczba państw – stron tej konwencji wzrosła do 17.

Konwencja o wzajemnej pomocy administracyjnej została opracowana we współpracy Rady Europy i OECD. Celem tej Konwencji jest promowanie współpracy międzynarodowej w sprawach podatkowych, która ma prowadzić do efektywnego stosowania przepisów podatkowych przy jednoczesnym poszanowaniu praw podatników.

Konwencja dotyczy wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych i swym zakresem obejmuje zarówno podatki bezpośrednie, jak i podatki pośrednie.  Ma umożliwić administracjom podatkowym kontrolę przestrzegania przepisów podatkowych poprzez pomoc administracyjną, która obejmuje wymianę informacji oraz pomoc w egzekucji.

Państwo proszone o pomoc na podstawie Konwencji ma obowiązek zapewnić pomoc administracyjną niezależnie od tego czy dana osoba jest obywatelem danej strony lub drugiego państwa, lub czy ma miejsce zamieszkania albo siedzibę w danym lub w innym państwie.

Podpisanie przez Hiszpanię Konwencji oznacza, że liczba państw - stron tej konwencji wzrosła do 17. Obok Hiszpanii jej stronami są Azerbejdżan, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Islandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Ukraina, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. Kanada i Niemcy podpisały Konwencję i obecnie trwa w tych krajach procedura ratyfikacji.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Maśliński

Prawnik Kancelarii SMM Legal. Doktorant w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w publicznym prawie gospodarczym oraz w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z funkcjonowaniem spółek komunalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK