| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Interpretacje może zmienić tylko minister

Interpretacje może zmienić tylko minister

Interpretacje, które zostały wydane od 1 lipca 2007 r. przez dyrektorów izb skarbowych na podstawie wniosków złożonych przed tym dniem, może uchylić lub zmienić tylko minister finansów.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wczoraj skargę kasacyjną dyrektora izby skarbowej w sprawie dotyczącej interpretacji podatkowej. Sąd potwierdził, że interpretacje podatkowe z wniosków złożonych do 30 czerwca 2007 r., ale wydane po tej dacie, może uchylić lub zmienić tylko minister finansów. Oznacza to, że dyrektor izby skarbowej nie może z urzędu zweryfikować ostatecznych interpretacji wydanych przez siebie od 1 lipca 2007 r.

Jak wyjaśnił sędzia NSA Marek Kołaczek, spór w sprawie sprowadzał się do wykładni dwóch przepisów przejściowych, tj. art. 4 ust. 1 i 2 ustawy zmieniającej Ordynację podatkową (Dz.U. nr 217, poz. 1590). Pierwszy z nich dotyczy tzw. postępowań w toku. Jeżeli podatnik złożył wniosek o interpretację przed nowelizacją, tj. przed 1 lipca 2007 r., to zastosowanie mają stare przepisy. W ocenie NSA ten przepis dotyczy procedury udzielenia interpretacji i odnosi się tylko do jednej okoliczności, tj. złożenia wniosku. Czas jej wydania nie ma znaczenia. Jeżeli podatnik nie zakwestionował interpretacji, procedura ta ulega zakończeniu.

Drugi przepis dotyczy zmiany lub uchylenia decyzji i pozwala na stosowanie starych przepisów do interpretacji wydanych przed nowelizacją. Dlatego jeżeli decyzja została wydana od 1 lipca 2007 r. i stała się ostateczna, jej zmiany lub uchylenia może dokonać tylko minister finansów. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt I FSK 1389/08

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK