| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Raport dotyczący opodatkowania w państwach należących do OECD

Raport dotyczący opodatkowania w państwach należących do OECD

Pod koniec listopada 2009 roku OECD opublikowała raport dotyczący wysokości opodatkowania w państwach należących do Organizacji. Autorzy raportu podkreślają, iż w czasie kryzysu wpływy z podatków w niektórych państwach obniżył się bardziej niż sam wskaźnik PKB.

Dane opublikowane w raporcie OECD wskazują, iż recesja gospodarcza miała istotny wpływ na poziom wpływów podatkowych w poszczególnych państwach należących do Organizacji. Średnia wysokość opodatkowania w krajach OECD, wyliczana jako stosunek wpływów podatkowych do PKB w 2008 roku spadła, podczas gdy wskaźnik ten utrzymywał się na niezmienionym poziomie w 2006 i 2007. Wskaźnik ten prawdopodobnie spadać będzie również w 2009. W przypadku niektórych państw, wpływy podatkowe zmniejszały się szybciej niż następował spadek poziomu PKB. Wiele państw zdecydowało się na obniżenie podatków, aby złagodzić skutki kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku.

Zgodnie z raportem opublikowanym przez OECD, wskaźnik tax-to-GDP w 2008 roku spadł w 17 z 26 państw należących do Organizacji, które przekazały dane dotyczące opodatkowania. Dania zanotowała najwyższy poziom tego wskaźnika (48,3%), drugim z kolei państwem była Szwecja (47,1%). Te dwa państwa razem z Finlandią i Nową Zelandią są państwami OECD, w których zanotowani spadek wskaźnika w kolejnych ostatnich trzech latach. Państwami o najniższym wskaźniku opodatkowania w 2008 roku były Meksyk (21,1%) i Turcja (23,5%) w 2008 roku.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Źródło:

Tax Care

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »