| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rachunkowość. Projekty nowelizacji dyrektyw

Rachunkowość. Projekty nowelizacji dyrektyw

Ustanowienie wspólnej odpowiedzialności członków organów spółki za publikowane informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym zakłada projekt zmian do dyrektyw o rachunkowości - poinformowała dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów Joanna Dadacz.

Termin przyjęcia zmian IV i VII dyrektywy dotyczących rachunkowości ustalony został na wrzesień 2005 r. Wymusi to na nas kolejne zmiany w polskiej ustawie o rachunkowości – poinformowała Joanna Dadacz podczas trzydniowego Kongresu „Rachunkowość i podatki 2005 – przewidywane kierunki zmian i aktualne problemy”, zorganizowanego przez BDO Polska. Wskazała ona na fakt, że zakończyły się prace Grupy Roboczej Rady Unii nad projektem, a na 17 maja planowane jest posiedzenie ataches finansowych. 7 czerwca projekt zmian ma być rozpatrzony przez Radę ECOFIN. Projekt wprowadza ustanowienie wspólnej odpowiedzialności członków organów spółki za publikowane informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym.

Nastąpi również kolejne rozszerzenie zakresu obowiązkowych ujawnień, np. o transakcje z podmiotami powiązanymi i zobowiązania pozabilansowe. Na spółkach interesu publicznego będzie ciążył obowiązek przygotowywania oświadczenia zarządu spółki na temat ładu korporacyjnego. Zapowiada się, że będzie konieczna zmiana, jeśli chodzi o ustawę o rachunkowości oraz kodeks spółek handlowych – podkreśliła Joanna Dadacz. Z jej wyjaśnień wynika, że będziemy mieli 18 miesięcy na implementację tych zmian.

Posiedzenie Parlamentu Europejskiego zaplanowane na 23 czerwca br. w sprawie nowelizacji VIII dyrektywy, dotyczącej badania sprawozdań finansowych, najprawdopodobniej się nie odbędzie, bo nadal brak jest konsensusu w bardzo istotnych kwestiach. Planowany termin przyjęcia zmian w VIII dyrektywie to druga połowa 2005 r. Polska będzie miała 24 miesiące, by wdrożyć te zmiany.

Wiesława Moczydłowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK